Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 309/2002 - medicamentatie gratuita
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 309/2002 - medicamentatie gratuita

Buna ziua,

Bunicul meu se incadreaza in prevederile legii 309/2002, efectuand stagiul militar in perioada 1950-1961.

Articolul 5 al acestei legi prevede faptul ca are dreptul la "asistenta medicala si medicamente in mod gratuit, atat in tratamentul ambulatoriu, cat si in timpul spitalizarii."

Legea mai este in vigoare? Daca da, care ar fi demersurile pentru obtinerea acestor facilitati?

Multumesc anticipat !
Legea nr.309 din 22 mai 2002 privind recunoaşterea şi acordarea unor drepturi persoanelor care au efectuat stagiul militar în cadrul Direcţiei Generale a Serviciului Muncii în perioada 1950-1961 este inca in vigoare

Stabilirea şi plata drepturilor prevăzute în prezenta lege se fac de către casele teritoriale de pensii şi a municipiului Bucureşti. Stabilirea situaţiilor prevăzute în prezenta lege se face de către comisia, care funcţionează în cadrul caselor teritoriale de pensii şi a municipiului Bucureşti, pentru aplicarea prevederilor Ordonanţei Guvernului nr.105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice, aprobată şi modificată prin Legea nr. 189/2000, cu modificările ulterioare. Din comisia mai sus menţionată va face parte şi un reprezentant al centrului militar teritorial.