Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Valoarea la care se impune o cladire dupa reevaluare?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Valoarea la care se impune o cladire dupa reevaluare?

O societate are facut un Raport de reevaluare a cladirilor cu data de 02.02.2015. Valoarea imobilelor in urma reevaluarii fiind inregistrata in contabilitate la valoarea de inventar nouă, respectiv 31.12.2014.
Societatea a depus Declaratie de impunere impreuna cu Raportul de evaluare la primarie la data de 03.02.2015. Functionarul de la primarie a impus societatea prin doua Decizii de impunere astfel:
1) 01.01.2015-02.03.2015,perioada pentru care se calculeaza impozit prin aplicarea cotei de 15%(cota stabilita de HCL pentru cladirile nereevaluate in ultimii 3 ani) la valoarea de inventar inregistrata in contabilitate pana la Raportul de reevaluare, respectiv 30.09.2011 (data ultimei evaluari)
2) 03.03.2015-31.12.2015 perioada pentru care se calculeaza impozit prin aplicarea cotei de 1,5% la valoarea de inventar inregistrata in contabilitate dupa Raportul de reevaluare, respectiv 31.12.2014.
Ce credeti este corect calculat impozitul in baza art. 253 alin. 6 indice 1 din Codul fiscal?
Tay, utilizator
Nu, puteti depune contestatie. Cota este de 1,5% de la 01.01.2015. Data de la care se aplica cota pentru cladiri reevaluate este 01.01 cf reglementari contabile:

CF: Art. 253 Calculul impozitului datorat de persoanele juridice

(5) În cazul unei clădiri care a fost reevaluată, conform reglementărilor contabile, valoarea impozabilă a clădiri este valoarea contabilă rezultată în urma reevaluării, înregistrată ca atare în contabilitatea proprietarului - persoană juridică.

Art. 253:

(6) În cazul unei clădiri care nu a fost reevaluată, cota impozitului pe clădiri se stabileşte de consiliul local/Consiliul General al Municipiului Bucureşti între:

a) 10% şi 20% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinţă;

b) 30% şi 40% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 5 ani anteriori anului fiscal de referinţă .

(6^1) Cota impozitului pe clădiri prevăzută la alin. (6) se aplică la valoarea de inventar a clădirii înregistrată în contabilitatea persoanelor juridice, până la sfârşitul lunii în care s-a efectuat prima reevaluare. Fac excepţie clădirile care au fost amortizate potrivit legii, în cazul cărora cota impozitului pe clădiri este cea prevăzută la alin. (2).

Reevaluarea are data 31.12.2014, chiar daca raportul are data 02.02.2015, doar ca ar fi trebuit sa se mentioneze in raport ca este intocmit in baza valorilor de la 31.12.2014.

Este normal ca raportul sa aibe data din 2015, chiar si februarie. Evaluatorul efectueaza inspectia, intocmeste raportul ,etc doar dupa 31.12.2014, AGA de aprobare a rezultatelor se intalneste dupa 31.12.2014. Ca doar nu se pot intampla toate aceste lucruri la 01.01.2015.

Functionarul de la primarie nu prea intelege Codul fiscal, spiritul si nu litera. Ganditi-va la cati evaluatori sunt in tara si cum s-ar putea intocmi toate rapoartele in 01.01.2015 ca in acest fel sa fie depuse toate in prima zi lucratoare din an. Ne luand in considerare ca trebuie si AGA sa se pronunte.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Mentionez ca, termenul pentru depunerea Raportului de reevaluare este de 30 de zile, respectiv data de 31.01.2015. Cu toate acestea raportul de reevaluare impreuna cu Declaratia de impunere, balanta, etc au fost depuse si inregistrate la primarie dupa acest termen, respectiv la data de 03.02.2015.
In baza acestor mentiouni as dori o analiza a spetei puse in discutie.
Multumesc.
Termenul de 30 de zile curge de la data aprobarii acestui raport de catre AGA/sau consiliu administratie.

Data de 03.02.2015 este in termen. Am depus astfel de rapoarte si in martie 2015.

Ordin 3055/2009:

8.2.5. Reguli de evaluare alternative
8.2.5.1. Reevaluarea imobilizărilor corporale
121 -
(1) Entităţile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârşitul exerciţiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situaţiile financiare întocmite pentru acel exerciţiu.

Cod fiscal

(6^1) Cota impozitului pe clădiri prevăzută la alin. (6) se aplică la valoarea de inventar a clădirii înregistrată în contabilitatea persoanelor juridice, până la sfârşitul lunii în care s-a efectuat prima reevaluare. Fac excepţie clădirile care au fost amortizate potrivit legii, în cazul cărora cota impozitului pe clădiri este cea prevăzută la alin. (2).

Potrivit normelor contabile reevaluarea se efectueaza doar pt raportarea de la sfarsit exercitiu, adica 31.12, si deci coroborat cu art 253 Cod fiscal, noua valoare de impunere se va lua cea de la 31.12 cu cota aferenta 1,5% in cazul d-voastra.

Scrie mai sus clar ca se va proceda la "reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârşitul exerciţiului financiar", adica dupa 31.12.

Eventual se pot lega de faptul ca nu s-a depus declaratia in termen, in opinia lor bineinteles, dar nicidecum sa va impoziteze cu cota majorata.
Ioan Petru Butariu, Contabil