avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intrebare transfer bancar din strainatate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intrebare transfer bancar din strainatate

Buna ziua. Am trimis un produs electronic unei persoane din Anglia. Intelegerea a fost in felul urmator: contactul intre intre mine si el o fost o banca de acolo. Eu am trimis coletul printr-o firma de curierat, acesta ajuns la destinatie iar acum banca respectiva invoca diverse motive pentru a nu imi trimte banii. Mentionez ca acea banca a spus ca in momentul trimiterii de catre mine a AWB-ului coletului, pentru a se asigura ca acel produs va ajunge la destinatar, banii vor fi livrati in 2-4 zile.
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 11:52, 10 Aprilie 2015
Ma mira ceea ce spuneti. Sunteti sigur ca e vb de o banca?
asa spun cei care mi-au trims mailul
va atasez mai jos:


The Online Transfer Order From Barclay's Bank Of UK Has Been Approved Transfer Confirmation Number :-BAR6-0043-1113-747-RON

acesta este antetul cu care ei incep orice mail
Ultima modificare: Miercuri, 1 Aprilie 2015
cryss__76, utilizator
ma poate ajuta cineva in aceasta problema?
Cum arata adresa de e-mail pe care ati corespondat cu ei? A lor?
Strict ce este dupa @
Ar fi aici mai multe de clarificat. Intre altele:
1. A cui a fost ideea parteneriatului cu o banca si cine a ales banca?
2. Cum ati ajuns sa intrati in contact prima oara cu banca?
3. Ati luat legatura DIRECT cu banca si nu raspunzand la mesajele primite (aparent) de la banca?
4. Aveti un angajament scris al acestei banci prin care va garanteaza plata, ori s-a incheiat vreun contract (Agreement)?
Aparentele inseala, dar eu am impresia ca ati fost tras pe sfoara. Sa vedem daca gresesc sau nu.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Aprilie 2015
ContSters44758, utilizator

Alte discuții în legătură

Frauda in numele bancii? Florin_j92 Florin_j92 Buna ziua, am vandut un telefon pe olx unei persoane din Anglia in valoare de 1400 lei (inclusiv transport), am trimis coletul cu telefonul prin dpd platind eu ... (vezi toată discuția)
Cerere răspuns urgent - solicitare de plată pentru ridicare premiu concurs coca cola mioara strechioiu mioara strechioiu Bună ziua am primit un awb cu un nr de urmărire a unui premiu din Marea Britanie am plătit suma de 309 euro unde mi se dădeau 72 ore pentru a primi ... (vezi toată discuția)
Achizitie catel din strainatate, posibila inselaciune cu asigurarea daria_ramona2006 daria_ramona2006 Buna seara , as avea o intrebare ; daca am vorbit prin email cu o persoana sa imi livreze gratis un catel si eu doar sa ii platesc suma de 50 ron ... (vezi toată discuția)