Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda radar

Buna ziua, in cursul zilei de astazi m-a oprit potlitia rutiera. Agentul sustinea ca am depasit viteza cu 30km. Mi-a scris proces verbal, inregistrarea mi-a spus ca nu mi-o poate arata. Am refuzat sa semnez PV deoarece sincer cred ca asteptau o spaga. Dupa ce am spus ca refuz sa semnez mi-a urat drum bun si a plecat spre masina. Acum nu stiu cum se procedeaza? Trebuia sa imi dea si mie un exemplar? Sau mi-l trimite prin posta? Problema e ca la adresa din CI nu locuieste nimeni. Multumesc
Veti primi prin posta procesul verbal, urmand ca dvs. sa il contestati in termenul legal.
O sa primiti prin posta procesul verbal la adresa din CI apoi in termen de 15 zile puteti sa faceti contestatie prin care sa cereti inregistrarea de pe aparatul radar.
Comunicarea procesului verbal se poate face si prin afisare iar daca nu va fi nimeni care sa il primeasca atunci veti pierde "oportunitatea" sa platiti 1/2 din minimul amenzii precum si posibilitatea contestarii in termenul de 15z zile de la comunicare.
Semnarea procesului verbal nu reprezinta recunoasterea vinovatiei ci luarea "la cunostinta" a sanctiunii si contraventiei savarsite.
Prin afisare unde? Multumesc . Eu nu l-am semnat pt ca nu aveam viteza despre care vorbeau dansii.
Acasa o sa primiti procesul verbal (afisare) .Nu locuiti acolo aia e, oricum nu aveti ce sa contestati ca sigur o sa treaca cele 15 pentru contestare, cand o sa treceti pe la finante o sa mai aveti acolo ceva bani in plus de achitat si la permis ceva puncte in plus acumulate.
marian24gam, utilizator