avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia pentru fiecare copil, in cazul nasterilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia pentru fiecare copil, in cazul nasterilor multiple

Am observat ca a fost publicata in Monitorul Oficial Legea nr. 239/2009 - modificarea OUG nr. 148/2005
Asta inseamna ca o mama care are deja gemeni primeste indemnizatia suplimentara incepand cu ce data?
Se primeste indemnizatie si retroactiv ?
Cum se depune dosarul? Ce mai trebuie sa aduca?
Cel mai recent răspuns: mitdan67 , utilizator 22:47, 7 Septembrie 2009
Indemnizatie pentru cresterea copilului beneficiaza si "persoanele care se afla in plata la data intrarii in vigoare" a Legii.
Legea nr. 239/2009 modifica Ordonanta de urgenta nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului si a fost publicata luni in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 403.
Astfel, potrivit reglementarilor adoptate, in cazul nasterilor survenite in urma sarcinilor multiple, se va acorda suplimentar suma de 600 lei, pentru fiecare copil incepand cu al doilea nascut.
De aceasta reglementare vor beneficia si mamele aflate deja in plata indemnizatiei de crestere a copilului.

Cred ca dosarul se intocmeste ca si pentru un singur copil.
Aveti cumva idee daca s-au pus in aplicare normele referiotare la 239/2009 si daca s-au efectuat plati (din oficiu) cu valorile modificate cu suma suplimentara de 600 lei pentru mamele care se afla deja in plata indemnizatiei?
Va multumesc!
Nu cred ca s-au emis inca norme cu privire la aceasta modificare a OUG nr.148/2005 adusa prin Legea nr.239/2009.
Cu siguranta nu au fost emise Normele pentru aplicarea Legii nr. 239/2009.
Am fost da depun dosarul pentru copii mei (am gemeni), si mi-au spus ca nu ei (Directia de Asistenta Comunitara), nu au primit aceste norme.

Alte discuții în legătură

Concediu crestere gemeni elena_79 elena_79 Am o prietena care are gemeni de aproape 2 ani,in octombrie vor implini aceasta varsta.Ea a auzit k s-a dat sau k s-ar da o lege in care ambii copii vor primi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului pentru gemeni liviuconstantinb liviuconstantinb Sotia mea a nascut in 2005 gemeni , a beneficiat de indemnizatie de crestere a copilului numai pentru un copil. As dori sa stiu daca se mai poate solicita ... (vezi toată discuția)
Nasterea multipla si plata indemnizatiei catalin20009 catalin20009 Dupa cum bine stiti in cazul nasterilor multiple se acorda pentru fiecare copil nascut viu indemnizatie de crestere a copilului. Citind OG 148/2005 actualizata ... (vezi toată discuția)