avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită proces castigat - care sunt etapele urmatoare?
Discuție deschisă în Executare silită

proces castigat - care sunt etapele urmatoare?

Buna ziua,

am castigat un proces pe dreptul muncii, unde instanta a decis ca fostul angajator sa imi plateasca salariile "majorate, indexate şi reactualizate" si reintegrarea in munca.
Inca nu am primit sentinta prin posta, dar as vrea sa stiu care sunt pasii urmatori comunicarii ei si a cui treaba este sa calculeze sumele privind salariile majorate, indexate si actualizate? A mea sau a a angajatorului?
Exista ceva termene pentru plata banilor?
Va adresez aceste intrebari deoarece, pentru nu stiu ce motiv, avocatul nu-mi raspunde la telefon si chiar acum cand "am ajuns la mal" nu stiu ce mai trebuie facut.
In plus, este posibil ca sentinta sa nu o pot executa acum? Cum s-ar putea opune fostul angajator?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 10:00, 24 Iunie 2009
elfulina a scris:

Buna ziua,

am castigat un proces pe dreptul muncii, unde instanta a decis ca fostul angajator sa imi plateasca salariile "majorate, indexate şi reactualizate" si reintegrarea in munca.
Inca nu am primit sentinta prin posta, dar as vrea sa stiu care sunt pasii urmatori comunicarii ei si a cui treaba este sa calculeze sumele privind salariile majorate, indexate si actualizate? A mea sau a a angajatorului?
Exista ceva termene pentru plata banilor?
Va adresez aceste intrebari deoarece, pentru nu stiu ce motiv, avocatul nu-mi raspunde la telefon si chiar acum cand "am ajuns la mal" nu stiu ce mai trebuie facut.
In plus, este posibil ca sentinta sa nu o pot executa acum? Cum s-ar putea opune fostul angajator?

Va multumesc anticipat.
Dupa ce va ramane definitiva si irevocabila respectiva hotarare judecatoreasca, atunci urmeaza legalizarea si... Pana atunci trebuie rabdare, mai ales ca aceasta nu a fost comunicata inca partilor interesate dupa pronuntare.
Ma scuzati, poate nu stiu eu destul de bine, dar sentintele date pe dreptul muncii nu sunt executorii de drept? De ce trebuie sa astept ca sa devina definitiva si irevocabila? Ma impiedica ceva sa merg mai departe acum?

va multumesc.
Hotararile judecatoresti sunt executorii de drept. Condiitia este sa fie definitiva si irevocabila. Adica sa nu fie atacata cu recurs in termenul legal de la comunicarea ei.
Etapele sunt: comunicarea hotararii judecatoresti, verificarea daca a fost atacata de parat in termenul legal. Daca nu a fost atacata. o legalizati si va adresati executorului judecatoresc pentru punerea in executare a hotararii judecatoresti. Mai aveti de asteptat putin...
Izaadam:
Cpc:
Art. 278. - Hotărârile primei instanţe sunt executorii de drept când au ca obiect:
1. plata salariilor sau a altor drepturi izvorâte din raporturile juridice de muncă, precum şi a sumelor cuvenite, potrivit legii, şomerilor;
Codul Muncii:
Art. 289. - Hotărârile pronunţate în fond sunt definitive şi executorii de drept.
Legea 168/1999
Art. 83. - Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind plata salariilor în termen de 15 zile calculate de la data cererii de executare adresate unităţii de partea interesată constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 6 luni ori cu amendă.
Art. 84. - Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind reintegrarea în muncă a unui salariat constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 1 an ori cu amendă.

Alte discuții în legătură

Va rog sa ma informati adrian68 adrian68 buna ziua,sunt divortat de 10 ani ,sentinta este definitiva si executorie si anul acesta vreau sa ma recasatoresc si mi sa spus de la starea civila ca sentinta ... (vezi toată discuția)
277 codul muncii - refuzul de a face plata pana la recurs = infractiune? andra1234 andra1234 intrebare: un angajat a castigat in instanta drepturi salariale, societatea nu a primit inca hotararea judecatoreasca astfel incat sa o poata contesta ... (vezi toată discuția)
Legalizare hotarare - se mai investeste cu formula executorie? cassy cassy va rog sa ma ajutati sa inteleg si sa imi spuneti ce pasi trebuie sa urmez deaorece: azi verificand un dosar pe site Tribunalului mi-a aparut cu rosu in fata ... (vezi toată discuția)