avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot pastra permisul strain categ B, daca dau de motor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot pastra permisul strain categ B, daca dau de motor in Romania?

Am permis din alta tara membra UE, categoria B si vreau sa dau de motor in Romania.
Ce se intimpla cu permisul respectiv dupa obtinerea permisului categ A, este oprit de politie sau il pot pastra?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 15:51, 28 Martie 2015
Va propun o varianta: va luati A-ul si dati fuga sa vi-l treaca in permisul pe care-l aveti.
Daca aia de la permise zic ca nu se poate, postati aici sau trimiteti-mi un mesaj privat.
Avantajul posesiei unui permis emis intr-un alt stat este acela ca sunteti cat decat protejat de abuzurile a tot felul de ,,organe"!
E adevarat, doar daca va cunoasteti drepturile si stiti sa le afirmati in fata organelor!
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Martie 2015
DlGoe, utilizator
Unde se prevede ca politia romana are posibilitatea inscrierii intr-un permis eliberat de o autoritate straina a categoriilor obtinute in Romania (fara preschimbare)?
este valabila si reciproca?
Eu as sugera ca dupa ce ve.ti primi dreptul pt a conduce cu cat. A sa va preschimbati permisul in permis romanesc si cu A si cu B..
@cyan
Ce am scris eu si ce ati inteles d-voastra :(
Va rog sa cititi cu atentie ce am postat!
@Johnny Handsome
Unde ati obtinut permisul, in Marea Britanie? Acolo nu te intreaba nimeni daca ai permis si unde l-ai obtinut (nici politistii romani nu le pot accesa baza de date!), platesti doua unui instructor sa vezi ce vrea examinatorul si te prezinti la examen.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Martie 2015
DlGoe, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis unguresc bulvaif bulvaif Buna Ziua. Acum 2 zile am primit Permisul de Conducere Auto din Ungaria unde am obtinut categoriile B si C+E. Problema este ca si in Romania am un Permis ... (vezi toată discuția)
Preschimbarea permisului de conducere din uk in romanesc Ciobanuliviuvasile Ciobanuliviuvasile Va rog sa ma informa- ti cu privire la schimbaria permisului de conducere Englezesc(UK) in cel ROMANESC ,cu specificaria ca l-am preschimbat de oarece am ... (vezi toată discuția)
Permis preschimbat din rep. md in ro, nu este recunoscut in germania dumitrumd dumitrumd Buna ziua, Am o problema legata de preschimbarea permisul de conducere in unul german si as avea nevoie de un sfat legat de asta. In [b]2000[/b] am ... (vezi toată discuția)