Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot pastra permisul strain categ B, daca dau de motor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot pastra permisul strain categ B, daca dau de motor in Romania?

Am permis din alta tara membra UE, categoria B si vreau sa dau de motor in Romania.
Ce se intimpla cu permisul respectiv dupa obtinerea permisului categ A, este oprit de politie sau il pot pastra?

Multumesc
Va propun o varianta: va luati A-ul si dati fuga sa vi-l treaca in permisul pe care-l aveti.
Daca aia de la permise zic ca nu se poate, postati aici sau trimiteti-mi un mesaj privat.
Avantajul posesiei unui permis emis intr-un alt stat este acela ca sunteti cat decat protejat de abuzurile a tot felul de ,,organe"!
E adevarat, doar daca va cunoasteti drepturile si stiti sa le afirmati in fata organelor!
DlGoe, utilizator
Unde se prevede ca politia romana are posibilitatea inscrierii intr-un permis eliberat de o autoritate straina a categoriilor obtinute in Romania (fara preschimbare)?
este valabila si reciproca?
Eu as sugera ca dupa ce ve.ti primi dreptul pt a conduce cu cat. A sa va preschimbati permisul in permis romanesc si cu A si cu B..
@cyan
Ce am scris eu si ce ati inteles d-voastra :(
Va rog sa cititi cu atentie ce am postat!
@Johnny Handsome
Unde ati obtinut permisul, in Marea Britanie? Acolo nu te intreaba nimeni daca ai permis si unde l-ai obtinut (nici politistii romani nu le pot accesa baza de date!), platesti doua unui instructor sa vezi ce vrea examinatorul si te prezinti la examen.
DlGoe, utilizator