avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate

Sunt nascuta in iulie 196o cu vechime in munca 34 ani nu am grupa.... care ar fi diferentai dntre gr 2 si gr3 a pensiei de invaliditate ,avand in vedere ca la gra3 pe care il am nu se acorda stagiul potential..ma interseaza ca si cuantum al sumei...multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:17, 29 Martie 2015
Iulie 1960 Mai 2022 61/10 31/10 15/0

In cazul de fata nu exista diferenta de cuantum pensie intre gradul I,II,sau III de invaliditate.
Avand realizata conditia de stagiu complet,nu se mai acorda stagiu potential.
Numai acesta poate face diferenta intre cele 3 grade de invaliditate ca si cuantum al pensiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de gradul iii si gradul ii balerina balerina As dori sa stiu care este diferenta in bani intre o pensie de gradul 3 si cea de gradul 2. Stiu ca la pensia de gradul 3 ai drept de munca insa persoanei in ... (vezi toată discuția)
Data pensionare suciueugenia suciueugenia data nasterii 05 09 1960 stagiu cotizare 34 ani 11 ani gr II As dori sa stiu cand as putea iesi la pensie ! Multumesc anticipat !:( (vezi toată discuția)
Diferenta pensie invaliditate gr ii.gr iii romeoiorgu romeoiorgu Buna ziua! doresc sa stiu care este diferenta (ma refer la suma de bani primita) intre pensia de invaliditate gr II si cea de gr III. Multumesc! (vezi toată discuția)