Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie de unul singur a unui minor de 17 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie de unul singur a unui minor de 17 ani

Am 17 ani si am nevoie sa plec din tara spre Anglia intr-o saptamana. Stiu ca pana la 18 ani nu pot calatori singur, asa ca am aranjat sa fiu insotit de un angajat al companiei de zbor. Am procura de la ambii parinti valabila pentru un an sa calatoresc intre Romania si Anglia cu insotitor de bord.

Problema mea este ca ambii parinti vor fi in Anglia in timpul zborului. Se poate sa merg la aeroport de unul singur si sa completez hartiile de unul singur? Si daca nu, se poate sa fiu dus de alta persoana care nu e trecuta pe procura? Pot aranja sa ajung la aeroport cu un adult, dar parintii nu imi vor putea face procura . Mai exista vreo alta solutie?

Se poate ca parintii sa-mi faca procura in Anglia fara sa o traduca si sa o duc la aeroport in engleza?
12stefy, utilizator