Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract telefonie mobila pentru alta persoana, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract telefonie mobila pentru alta persoana, probleme

Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat in privinta unei situatii "speciale". Fiica mea a avut un prieten cu care a avut o relatie destul de serioasa vreo 6 luni, pina la sfarsitul lui febr anul acesta. Pe la jumatatea lunii ianuarie a facut un nou abonament pe numele ei,la o firma de telefonie mobila pentru prietenul ei, achizitionind si un telefon foarte scump, cu abonament mare , de 59 de euro plus tva. Deci ambele abonamente, al ei si acesta nou sunt pe numele ei, pe aceeasi factura, intelegerea era ca isi plateste fiecare partea de ab. Din pacate s-au despartit, el nu a platit nimic pina acum, adica doua facturi si, evident, telefonul este la el. Banuim ca de fapt nici nu il mai are, probabil l-a vindut. Noi vrem sa platim tot ca sa terminam circul si sa separam cele doua abonamente, insa el ne santajeaza cu alte asazise datorii pe care le-am avea noi la el, ireale. Pur si simplu vrea sa platim toata datoria si sa-i dam inca 1000 de lei lui. Ma intereseaza ce pot face in privinta telefonului, cum pot demonstra ca si-a insusit un bun care nu-i apartine. Va multumesc anticipat
poti sa-l inregistrezi video cu o camera ascunsa sau te adresezi direct organelor de cercetare penala, le spui ca esti escrocata prin santaj, mai aveti actele telefonului...? se poate dovedii prin seria IMEI care e trecuta in actele dispozitivului, acolo e trecut numele cumparatoruului...
T-cTc-T, utilizator
Multumesc frumos, la santaj m-am gindit si eu. Cumparatorul este clar fiica mea, deci ea este trecuta in acte, actele sunt la el, dar banuiesc ca se poate obtine copie de la firma de telefonie si sigur e specificat si in contract.
puteti cere prin intermediul organelor de cercetare penala ca firma de telefonie mobila sa
puna la dispozitie organelor inregistrarile telefonice daca santajul s-a produs prin intermediu
convorbirilor telefonice.
si ca sa inceteze sa mai foloseasca numarul acela si inclusiv sa o incarce pe fiica dvs la factura sunati la relatii clienti si declarati ca vi s-a furat telefonul cu numarul respectiv...
Multumesc din nou. Buna idee cea de-a doua, nu m-am gindit , insa in legatura cu inregistrarile, cei de la firma de telefonie sustin ca nu exista inregistrari iar cineva din politie mi-a spus acelasi lucru, doar dupa ce facem reclamatia se poate pune sub supraveghere telefonul. Mai asteptam pina maine seara cind a promis ca se va rezolva omeneste, va plati si va muta ab pe numele lui, asta la interventia unei cunostinte comune , o persoana cam importanta pentru el. Probabil a inteles ca are mult mai mult de pierdut daca se ajunge prea departe cu situatia asta. Nu l-am amenintat cu politia. Dar , pina nu vedem treaba rezolvata nu zicem gata. Multumesc