Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajari Zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajari Zilieri

Buna seara !

1. Ma intereseaza sa aflu daca exista posibilitatea si in ce masura se pot face angajari ale minorilor ( peste 16 ) pe perioade indelungate , cativa ani, la acelasi angajator .

- " Perioada maxima de prestare a muncii catre acelasi beneficiar este de 90 de zile calendaristice cumulate pe durata unui an.", am citit articolul publicat pe site, dar nu exista o solutie totusi ? poate in baza unui contract semnat si de parinti

2. Asociatiile Nonguvernamentale Cultural-Artistice , au dreptul de a angaja zilieri ? Se procedeaza dupa aceleasi norme metodologice ?

Astept cu mare interes orice informatie care poate fi de folos !
1. O persoana care a implinit varsta de 16 ani poate incheia un c.i.m. pe durata neterminata.
Art. 13. C.mun.
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
....

2. Zilierul minor poate presta activităţi necalificate cu caracter ocazional la împlinirea vârstei de 16 ani pe o perioadă de maxim 90 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic.
Prin urmare, niciun acord intre parti nu poate deroga de la prevederile legislatiei in materie.

3. ONG-ul respectiov poate angaja zilieri daca desfasoara activitati în următoarele domenii prevăzute în Clasificarea activităţilor din economia naţională, actualizată:
a) agricultură, vânătoare şi servicii anexe, cu excepţia crescătorilor de animale în sistem semiliber, tradiţional şi transhumanţă – diviziunea 01;
b) silvicultură, cu excepţia exploatări forestiere – diviziunea 02;
c) pescuit şi acvacultură – diviziunea 03;
d) colectarea, tratarea şi eliminarea deşeurilor nepericuloase – clasa 3821 şi 3811;
e) recuperarea materialelor – grupa 383;
f) comerţ cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii – grupa 462;
g) activităţi de organizare a expoziţiilor, târgurilor şi congreselor – grupa 823;
h) publicitate – grupa 731;
i) activităţi de interpretare artistică – spectacole – clasa 9001, activităţi suport pentru interpretarea artistică – spectacole – clasa 9002 şi activităţi de gestionare a sălilor de spectacole – clasa 9004;
j) activităţi de cercetare-dezvoltare în ştiinţe sociale şi umaniste – clasa 7220 (săpături arheologice);
k) activităţi desfăşurate în sere, spaţii verzi, parcuri şi grădini zoologice – cod 0141;
l) hoteluri şi alte facilităţi de cazare – diviziunea 55 (tabere organizate de Ministerul Tineretului şi Sportului direct sau prin unităţile din subordinea acestuia);
m) activităţi ale bazelor sportive – diviziunea 9311;
n) activităţi ale cluburilor sportive – diviziunea 9312.