Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit 3%
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit 3%

pentru un spital privat cu cod CAEN 8622 se plateste impozit pe veniturile incasate de 3%?

as dori un raspuns,

Va multumesc mult,
george-neagu, moderator
Impozitul de 3% este datorat de microîntreprinderi indiferent de codul CAEN. Definiția microîntreprinderii este dată la art. 112^1 din Codul fiscal

ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
a^1) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;
b) *** Abrogat;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.

Societatea dumneavoastră datorează impozit de 3% din venituri până la momentul în care nu mai îndeplinește condițiile de mai sus. Cea mai frecventă cauză este depășirea plafonului de 65.000 euro.