Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit constructii

Se plateste impozit pentru constructii(silozuri) detinute de
persoanele juridice .?
Multumesc
Da. Cititi din codul fiscal prevederile ART. 296^35 Cota de impozitare şi baza impozabilă
(1) Începând cu anul 2015, impozitul pe construcţii se calculează prin aplicarea unei cote de 1% asupra valorii construcţiilor existente în patrimoniul contribuabililor la data de 31 decembrie a anului anterior, evidenţiată contabil în soldul debitor al conturilor corespunzătoare construcţiilor menţionate la art. 296^34, din care se scade: