Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana cu handicap grav
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana cu handicap grav

Buna ziua.
Sunt o persoana cu handicap grav, cu indemnizatie de insotitor nerevizuibila. Am 24 de ani, am terminat o scoala postliceala de farmacie iar in prezent sunt student in anul 3.
Intrebarea mea este daca ma angajez trebuie sa renunt la aceasta indemnizatie?
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor municipiului Bucureşti.

Persoanele cu handicap au dreptul să lucreze şi să primească şi indemnizaţia lunară, bugetul complementar şi indemnizaţia de insoţitor. Doar opersoană care are şi calitatea de pensionar de invaliditate nu se poate angaja.
Multumesc mult pentru raspuns.