Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de eliberare conditionata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de eliberare conditionata

as vrea sa stiu cand se poate face o cerere de eliberare conditionata mai jos am atasat o hotarare pt a putea face o socoteala va multumesc anticipat
Ora estimata: 09:00
Complet: C9LC
Tip solutie: admite cererea
Solutia pe scurt: În temeiul art.23 din Legea 255/2013 raportat la art. 595 C. proc. pen., admite sesizarea Comisiei constituite conform HG 836/2013 în cadrul Penitenciarului Timişoara privind aplicarea legii penale mai favorabile faţă de persoana condamnată în prezent deţinută în Penitenciarul Timişoara. Descontopeşte pedeapsa rezultantă de 4 ani închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. 126/17.02.2013 a Judecătoriei Chişineu Criş, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 1318/R/04.11.2013 a Curţii de Apel Timişoara şi repune în individualitatea lor pedepsele componente, după cum urmează: - pedeapsa de 4 ani închisoare, stabilită pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 211 alin. 1 şi 2 lit. b din Codul penal din 1969, cu aplicarea art. 3201 C. proc. pen. din 1969. - pedeapsa de 3 ani închisoare stabilită pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 192 alin. 2 din Codul Penal din 1969 cu aplicarea art. 3201 C. proc. pen. din 1969. Constată că pedeapsa de 3 ani închisoare, stabilită pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 192 alin. 2 din Codul Penal din 1969 cu aplicarea art. 3201 C. proc. pen. 1969 este mai mare decât maximul special al pedepsei prev. de art. 224 alin. 2 C. pen, redus cu o treime conform art. 396 alin. 10 C. proc. pen., respectiv 2 ani închisoare. În baza art. 6 alin. 1 C. pen., reduce pedeapsa de 3 ani închisoare stabilită pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 192 alin. 2 din Codul Penal din 1969, cu aplicarea art. 3201 C. proc. pen. 1969 la maximul special de 3 ani închisoare, prevăzut de art. 224 alin. 2 C. pen., cu aplicarea art. 396 alin. 10 C. proc. pen. Constată că pedeapsa rezultantă de 4 ani închisoare aplicată inculpatului Patkani Ioan prin sentinţa penală nr. 126/17.02.2013 a Judecătoriei Chişineu Criş, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 1318/R/04.11.2013 a Curţii de Apel Timişoara nu depăşeşte pedeapsa rezultantă aplicabilă conform dispoziţiilor art. 38 şi 39 lit. b C. pen. Dispune executarea pedepsei rezultante de 4 ani aplicate prin sentinţa penală nr. 126/17.02.2013 a Judecătoriei Chişineu Criş, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 1318/R/04.11.2013 a Curţii de Apel Timişoara. În temeiul art. 71 alin. 2 C. pen. din 1969 interzice intimatului exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a-II-a, lit b C. pen. din 1969 pe durata executării pedepsei principale. Menţine restul dispoziţiilor sentinţei penale nr. 126/17.02.2013 a Judecătoriei Chişineu Criş. Deduce din pedeapsa rezultantă aplicată perioada executată de la data de 21.07.2013, ora 16.00 la zi. Dispune anularea MEPÎ nr. 150/05.11.2013 emis de Judecătoria Chişineu Criş şi emiterea unui nou mandat de executare a pedepsei închisorii. În temeiul art. 275 alin. 3 C. proc. pen. cheltuielile judiciare avansate de stat vor rămâne în sarcina acestuia. Cu drept de contestaţie în termen de 3 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 11.03.2014.
Document: Hotarâre 925/2014 11.03.2014
Trebuie sa treaca doi ani si opt luni de la 04.11.2013, adica termenul de liberare se va implini pe data de 04.07.2016.
va multumesc pt rabdare si raspuns