avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua ,
Intrebarea este : tatal meu a decedat , eu mama si sora vrem sa facem succesiunea. Tatal meu a avut o sora , iar fiul acesteia are drept la mostenire , dar nu vrea sa facem aceasta succesiune. Ce putem face , eu , mama si sora pentru a intra in posesia partii cuvenite noua din succesiune ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 22:25, 4 Aprilie 2015
Doar copiii si sotia supravietuitoare au drept de mostenire. Nu aveti nevoie de acordul fiului surorii tatalui.
Buna ziua ,
Intrebarea este : tatal meu a decedat , eu mama si sora mea vrem sa facem succesiunea.
Tatal meu a avut o sora , iar fiul acesteia are drept la mostenire , dar nu vrea sa facem aceasta succesiune.
Mentionez ca tata si sora lui sunt mostenitorii unei case si a unui teren.
Ce putem face , eu , mama si sora mea pentru a intra in posesia partii cuvenite noua din succesiune ?
Va multumesc.
Tatal dvs. impreuna cu sora lui nu au facut succesiune dupa parintii lor?
Tatal meu si sora lui au facut succesiunea dupa parintii lor .
Atunci bunurile se vor imparti numai sotiei si copiilor persoanei decedate. Copilul surorii nu are drept de mostenire. Numai daca nu ar fi fost casatorit sau nu avea copii ar fi avut drept de mostenire alte rude.

Alte discuții în legătură

Succesiunea in urma decesului fratelui si sotiei acestuia,fara copii larat larat Fratele meu si sotia acestuia au decedat impreuna intr-un accident.Nu au avut copii. Cum se vor imparti veniturile rezultate din vinderea unui imobil ce le-a ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa decesul celei de a doua sotii a tatalui ContSters43040 ContSters43040 Buna ziua si scuze pentru intrebarea unui profan.Atfel: Copii din prima casatorie a tatalui,in cazul decesului celei de a doua sotii a acestuia, au drept ... (vezi toată discuția)
Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)