Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua ,
Intrebarea este : tatal meu a decedat , eu mama si sora vrem sa facem succesiunea. Tatal meu a avut o sora , iar fiul acesteia are drept la mostenire , dar nu vrea sa facem aceasta succesiune. Ce putem face , eu , mama si sora pentru a intra in posesia partii cuvenite noua din succesiune ?
Va multumesc.
Doar copiii si sotia supravietuitoare au drept de mostenire. Nu aveti nevoie de acordul fiului surorii tatalui.
Buna ziua ,
Intrebarea este : tatal meu a decedat , eu mama si sora mea vrem sa facem succesiunea.
Tatal meu a avut o sora , iar fiul acesteia are drept la mostenire , dar nu vrea sa facem aceasta succesiune.
Mentionez ca tata si sora lui sunt mostenitorii unei case si a unui teren.
Ce putem face , eu , mama si sora mea pentru a intra in posesia partii cuvenite noua din succesiune ?
Va multumesc.
Tatal dvs. impreuna cu sora lui nu au facut succesiune dupa parintii lor?
Tatal meu si sora lui au facut succesiunea dupa parintii lor .
Atunci bunurile se vor imparti numai sotiei si copiilor persoanei decedate. Copilul surorii nu are drept de mostenire. Numai daca nu ar fi fost casatorit sau nu avea copii ar fi avut drept de mostenire alte rude.