avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea in urma decesului fratelui si sotiei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea in urma decesului fratelui si sotiei acestuia,fara copii

Fratele meu si sotia acestuia au decedat impreuna intr-un accident.Nu au avut copii.
Cum se vor imparti veniturile rezultate din vinderea unui imobil ce le-a apartinut ?
In cazul sotiei traiesc ambii parinti si un frate (casatorit cu un copil);in cazul fratelui,traiste doar tata si eu (o sora).

Multumesc frumos si astept cu interes un raspuns.
Cel mai recent răspuns: larat , utilizator 17:37, 19 August 2010
fifty/fifty
multumesc,as dori insa sa ma asigur ca am inteles bine:jumatate din bani parintii cumnatei mele + fratele, iar jumatate tatal meu si cu mine,altfel spus 4 "conturi" egale?

multumesc inca o data.
in acest ca, in lipsa descendentilor defunctilor vor avea vocatie succesorala parintii, fratii si surorile defunctilor .
astfel, jumatate din bunurile succesorala se vor atribui rudelor defunctului iar cealalta jumatae se va atribui rudelor defunctei.
Sa inteleg asadar ca fratii si surorile au drept egal cu parintii?
adica ,are sau nu importanta daca parintii mai sunt sau nu in viata ...?

Altfel spus,frate decedat,cu sotia si ea decedata si fara copii,cu ambii parinti in viata, sora are drept de mostenire?
(adica primesc parintii 50% si ea 50%? )

daca sunt doua surori,primesc parintii tot 50% ,iar restul de 50% se imparte cate 25% fiecareia..sau impartirea se va face in mod egal cate 33% parinti,33%o sora si 33% cealalta sora?
daca au decedat in acelasi accident se numesc comorienti, iar ordinea deceselor nu poate fi stabilita.
de aceea se imparte 50%- 50%.

Alte discuții în legătură

Mostenire Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata, Mai intaii,a decedat sora mea,apoi sotul acesteia . N-au avut copii si nu a lasat,prin testament,niciunei persoane,averea lor. Ca ... (vezi toată discuția)
In caz de deces, cui revin bunurile mele? MC_COSTIN MC_COSTIN AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE? NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR? (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire nicole852107 nicole852107 buna ziua,vreau sa va intreb daca pot deschide succesiune dupa bunicul si totodata dupa fratele bunicului.fratele bunicului nu a avut urmasi.cine vine la ... (vezi toată discuția)