Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CAEN anunturi, AdSense, produse/servicii digitale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CAEN anunturi, AdSense, produse/servicii digitale

Lucrez la un proiect online care include pe aceeasi platforma:
1. un serviciu de anunturi (vanzari/cumparari, oferte de joburi, etc);
2. spatiu de reclama pentru AdSense (voi factura catre Google);
3. vor exista pachete premium prin care utilizatorii vor beneficia de anunturi/pagina de profil cu vizibilitate sporita;
4. voi include si reclame private, prin contract direct.

Intrebarea mea este ce coduri CAEN trebuie sa folosesc pentru aceste activitati?

Va multumesc!
7311 Activităţi ale agenţiilor de publicitate
Această clasă include furnizarea unei game complete de servicii de publicitate şi de promovare (prin posibilităţi interne sau prin subcontractare), inclusiv consultanţă, servicii de creaţie, producţia de material publicitar şi cumpărarea acestuia.
Această clasă include:
-crearea şi realizarea campaniilor publicitare:
-crearea şi plasarea reclamelor în ziare, periodice, la radio şi televiziune, pe Internet şi alte mijloace media
-crearea şi plasarea reclamelor în aer liber, de exemplu afişe, panouri şi cadre, proiectarea showroom-urilor şi aplicarea de colante publicitare pe maşini şi autobuze
-publicitatea aeriană
-distribuirea sau livrarea materialelor publicitare sau a mostrelor
-creare de standuri, structuri şi site-uri de afişare
-desfăşurarea campaniilor de marketing şi a altor servicii publicitare în scopul atragerii şi reţinerii clienţilor
-promoţii de produse
-activităţi de marketing prin punctele de vânzare
-publicitate directă prin poştă

4791 Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
Această clasă include comerţul cu amănuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumpărătorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informaţiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate şi face comanda prin poştă, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achiziţionate pot fi descărcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.
Această clasă include:
-comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs prin comandă poştală
-comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs prin Internet, pe bază de comandă
Această clasă include de asemenea:
-vânzarea directă prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
-licitaţii cu amănuntul pe Internet

Va multumesc pentru raspuns. Ma gandesc si la urmatoarele:
6312 – ACTIVITATI ALE PORTALURILOR WEB
7312 – SERVICII DE REPREZENTARE MEDIA

Din descriere s-ar potrivi multe..