Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Jurisdictie domenii .com d.p.d.v. al publicitatii ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Jurisdictie domenii .com d.p.d.v. al publicitatii online

Salut!

Pentru ca publicitatea pentru siteuri de jocuri de noroc si pariuri sa fie legala, trebuie ca si cazinoul respectiv sa aiba licenta in Romania. Cum in momentul de fata nimeni nu are licenta in Romania, toate siturile care promoveaza astfel de activitati sunt in ilegalitate.

Imi doresc sa deschid un site pe care sa vand publicitate in domeniul jocurilor de noroc. In acelasi timp vreau ca activitatea mea sa fie legala. Nu fug de platit taxe si impozite, nu asta este visul meu. Vreau totusi sa nu risc amenzi :)

Premise:
- cazinoul nu este licentiat in Romania
- cazinoul este pe un domeniu .com
- siteul pe care se vine publicitatea este gazduit intr-o tara non-UE
- siteul pe care se vine publicitatea este pe un domeniu .com
- domeniu pe care se afla siteul este detinut in nume propriu (persoana fizica Romana)
- siteul este administrat in baza unui contract de cesiune de un SRL inregistrat in Romania

Intrebare:
Ce s-ar intampla practic este ca un site international promoveaza un serviciu international, in baza unui contract intre o entitate romaneasca si un furnizor de jocuri de noroc strain. M-ar putea amenda ONJN pentru acest lucru?
Persoanele fizice si juridice care se gasesc in Romania sunt obligate sa respecte legile romanesti.
Multumesc pentru raspuns, chiar aici sunt si incertitudinile mele :)

Inteleg... de pe un .ro sa faci publicitate la un cazino care isi desfasoara activitatea ilegal in Romania e logic ilegal...

Dar, ca sa extind exemplul meu, ca firma romaneasca nu as avea voie sa fac spre exemplu publicitate pentru un caino din Africa de Sud presupunem ca tot siteul este in limba afrikaans, publicat in .com?

Cu alte cuvinte, ".com" nu este "teritoriu romanesc" iar siteul ca locatie fizica nu este romanesc. Mi se pare contra-productiv pentru statul roman sa nu-mi permita astfel de activitati.
Un exemplu: in Cehia pornografia infantila nu e interzisa, deci puteti vinde in Cehia reviste de pornografie infantila. Insa daca le paginati sau imprimati in Romania veti face puscarie.
caut detalii si revin
hulcea, utilizator
ART. 133 Locul prestarii de servicii

(1) În vederea aplicarii regulilor referitoare la locul de prestare a serviciilor:
a) o persoana impozabila care desfasoara si activitati sau operatiuni care nu sunt considerate impozabile in conformitate cu art. 126 alin. (1)-(4) este considerata persoana impozabila pentru toate serviciile care i-au fost prestate;
b) o persoana juridica neimpozabila care este inregistrata in scopuri de TVA este considerata persoana impozabila.

(2) Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decat cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. În absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita.

(3) Locul de prestare a serviciilor catre o persoana neimpozabila este locul unde prestatorul isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat in alt loc decat locul in care persoana impozabila si-a stabilit sediul activitatii economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix. În absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita.

{...}

(5) Prin exceptie de la prevederile alin. (3), locul urmatoarelor servicii este considerat a fi:
{...}
e) locul unde beneficiarul este stabilit sau isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita, daca respectivul beneficiar este o persoana neimpozabila care este stabilita sau isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita in afara Comunitatii, in cazul urmatoarelor servicii:
1. inchirierea bunurilor mobile corporale, cu exceptia tuturor mijloacelor de transport;
2. operatiunile de leasing avand ca obiect utilizarea bunurilor mobile corporale, cu exceptia tuturor mijloacelor de transport;
3. transferul si/sau cesiunea drepturilor de autor, brevetelor, licentelor, marcilor comerciale si a altor drepturi similare;
4. serviciile de publicitate;
{...}

Ce inteleg eu de aici este ca: daca clientul pentru care vreau sa prestez servicii are VAT number, locul de desfasurare a activitatii este sediul lui. daca nu are VAT number iar serviciul prestat este de publicitate, tot sediul lui e locul de desfasurare a activitatii.

revenind la premise. Siteul meu ar fi unul international, gazduit in afara UE si voi presta servicii in afara Romaniei. De ce m-ar face asta amendabil nu inteleg.

La fel si cu exemplul dat de dvs cu pornografia infantila: sa livrezi asa ceva in Romania e clar ilegal. Dar sa paginezi reviste pe acest profil NU este ilegal pentru ca serviciul se livreaza in tara beneficiarului si se supune legislatiei acestuia.

Pareri? :)