Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Jurisdictie domenii .com d.p.d.v. al publicitatii ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Jurisdictie domenii .com d.p.d.v. al publicitatii online

Salut!

Pentru ca publicitatea pentru siteuri de jocuri de noroc si pariuri sa fie legala, trebuie ca si cazinoul respectiv sa aiba licenta in Romania. Cum in momentul de fata nimeni nu are licenta in Romania, toate siturile care promoveaza astfel de activitati sunt in ilegalitate.

Imi doresc sa deschid un site pe care sa vand publicitate in domeniul jocurilor de noroc. In acelasi timp vreau ca activitatea mea sa fie legala. Nu fug de platit taxe si impozite, nu asta este visul meu. Vreau totusi sa nu risc amenzi :)

Premise:
- cazinoul nu este licentiat in Romania
- cazinoul este pe un domeniu .com
- siteul pe care se vine publicitatea este gazduit intr-o tara non-UE
- siteul pe care se vine publicitatea este pe un domeniu .com
- domeniu pe care se afla siteul este detinut in nume propriu (persoana fizica Romana)
- siteul este administrat in baza unui contract de cesiune de un SRL inregistrat in Romania

Intrebare:
Ce s-ar intampla practic este ca un site international promoveaza un serviciu international, in baza unui contract intre o entitate romaneasca si un furnizor de jocuri de noroc strain. M-ar putea amenda ONJN pentru acest lucru?
In cazul paginarii, Codul Penal roman se aplica tuturor faptelor petrecute pe teritoriul Romaniei. Deci Codul Penal bate in acest caz locul desfasurarii serviciilor. Similar, alte legi privind anumite interdictii pot bate prevederea cu locul desfasurarii serviciilor.
putem sa lasam pornografia infantila pentru alte discutii ca nu asta este centrul meu de interes. mai mult, intre marketing pentru ceva legal pe international si pornografie cu minori exista o diferenta vizibil imensa care ma determina sa exclud extrapolarea dvs.

in cazul ridicat de mine, publicitatea pe jocuri de noroc este reglementata prin ordonanta de urgenta si nu in codul penal. nu discutam despre organizarea jocurilor de noroc (cod penal) ci de publicitate (care fizic si legal NU este livrata in Romania ci in afara acesteia)