Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Musulmanii
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Musulmanii

Foarte just; dacă nu ati observat asta până acum !
Ei nu sunt fericiţi în Liban
Ei nu sunt fericiţi în Gaza
Ei nu sunt fericiţi în Egipt
Ei nu sunt fericiţi în Libia
Ei nu sunt fericiţi în Maroc
Ei nu sunt fericiţi în Tunis
Ei nu sunt fericiţi în Yemen
Ei nu sunt fericiţi în Irak
Ei nu sunt fericiţi în Iran
Ei nu sunt fericiţi în Pakistan
Ei nu sunt fericiţi în Afganistan
Ei nu sunt fericiţi în Siria
Ei nu sunt fericiţi în Bahrein
Dar unde sunt fericiţi ?
Sunt fericiţi în Germania
Sunt fericiţi în Franţa
Sunt fericiţi în Anglia
Sunt fericiţi în Israel
Sunt fericiţi în Olanda
Sunt fericiţi în Belgia
Sunt fericiţi în Spania
Sunt fericiţi în Italia
Sunt fericiţi în Australia
Sunt fericiţi în USA
Sunt fericiţi în Canada
Sunt fericiţi în Suedia
Sunt fericiţi în Norvegia
Sunt fericiţi în Austria
Sunt fericiţi în Elveţia
Ei sunt fericiţi în toate ţǎrile care nu sunt musulmane.
Şi pe cine acuzǎ ?
Nu Islamul
Nu conducerea lor
Nu pe ei înşişi !
Ei acuzǎ ţǎrile în care sunt fericiţi.
Si vor sǎ le schimbe ca sǎ fie ca ţǎrile din care au venit şi au fost nefericiţi !
Scuzaţi-mǎ, suntem oare atât de idioti, ca sǎ nu putem înţelege ... ?

Sursa:
[ link extern ] /

[Mesaj editat - Vă rog pentru ultima oară să nu mai postaţi texte preluate de pe alte site-uri fără să precizaţi sursa. Mulţumesc!]
Gabriela Pintea, Consilier juridic

REFUZUL PRIMARULUI DIN MONTREAL DE A SCOATE CARNEA DE PORC DIN
CANTINELE SCOLILOR.

Părinții musulmani au cerut eliminarea de carne de porc în toate
cantinele școlare dintr-o suburbie din Montreal. Primarul din
suburbie Montreal de Dorval, a refuzat, iar notarul orașului a trimis
o notă către toți părinții pentru a explica de ce ...
"Musulmanii trebuie să înțeleagă că trebuie să se adapteze la Canada
și Quebec,la obiceiurile, tradițiile sale, felul său de viață, daca
au ales să emigreze in aceasta tara
Ei trebuie să înțeleagă că trebuie să se integreze și să învețe să
trăiască în Quebec.
Ei trebuie să înțeleagă că ei trebuie să schimbe stilul lor de viata,
nu canadienii care i-au primit cu generozitate.
Ei trebuie să înțeleagă că canadienii nu sunt nici rasisti, nici
xenofobi , care au acceptat mulți imigranți.
Asta nu mai mult decât alte națiuni, canadienii nu sunt dispuși să
renunțe la identitatea lor, cultura lor.
Și dacă Canada este un teren de bun venit, nu numai primarul de
Dorval salută străini, dar si oamenii canadiani din Quebec-ca un
întreg.
În cele din urmă, ei trebuie să înțeleagă că în Canada (Quebec), cu
rădăcinile sale iudeo-creștine, pomi de Crăciun, biserici și
festivaluri religioase, religia trebuie să rămână în domeniul privat.
Municipalitatea Dorval are dreptul de a refuza orice concesii la
Islam și Sharia.
Pentru musulmanii care nu sunt de acord cu secularismul și nu se simt
confortabil în Canada, există 57 de țări musulmane frumoase din lume,
cele mai multe dintre ele sub-populate și gata să-i primească cu
brațele deschise halal, în conformitate cu Sharia.
Dacă vă părăsit țara pentru Canada, și nu pentru alte țări musulmane,
este pentru că ați considerat că viața este mai bună în Canada decât
în altă parte. Intreaba-te la întrebare, doar o dată, "De ce este mai
bine aici, în Canada în cazul în care ai venit?" O cantină cu carne
de porc este o parte a răspunsului.
Și dacă nu vă place stilul nostru de viață în Canada mergeti înapoi
de unde ati venit. Noi nu v-am cerut să veniti aici. A fost alegerea
voastra "[ link extern ]
Sunt fericiti ca in tarile dezvoltate le sunt respectate drepturile si nici nu ii chinuie foamea ca in tarile lor.

Si in Romania le place.
Nu stiu daca sunt fericiti dar mai bine sa nu fie fericiti ca in celelalte state, precum Germania, etc...
Oricum dreptul religios le este respectat.
...in anii '90 au venit cu 100$ in buzunar si acum sunt cei mai mari evazionisti...mai ales cu fructe si legume,iar pe partea de agricultura nu mai intru in detalii...inainte de '90 aveau portita cu studiile si atat....am intrebat si eu un iranian care protesta impotriva ororilor din Iran, cum de a ales tocmai Romania si mi-a raspuns ca pe strada unde era ambasada Romaniei la Teheran familia lui avea un magazin, unde veneau angajatii ambasadei la cumparaturi si i-a placut de felul lor , i-a indragit si a venit de a facut medicina la noi,iar acum se simte liber si protejat...
Julia Gillard este Doamna Prim-ministru a Australiei.

Ea este, cu adevărat, «Doamna de fier» a ţării sale. Într-adevăr, această doamnă nu tratează problema în mod laş… Australia spune NU. Pentru a doua oară !
Doamna Prim-ministru a Australiei îşi reafirmă punctul de vedere ! Pentru această femeie ar trebui să se inventeze «Premiul Nobel pentru curaj». Niciodată asemenea cuvinte nu
au fost rostite cu atâta claritate ! Impactul ar putea fi fenomenal. Ei nu i-a fost frică să ia o poziţie clară, probabil cu riscul vieţii sale.
Musulmanii care doresc să trăiască sub legea islamică Sharia au fost «sfătuiţi» să părăsească Australia. Guvernul a vizat radicalii pentru a contracara potenţiale atacuri teroriste.
În plus, doamna Gillard i-a înfuriat pe unii musulmani australieni spunând că a sprijinit agenţiile de informaţii care monitorizează moscheile prezente pe solul ţării sale.
Cităm din discursul istoric al Doamnei Gillard: Imigrantii trebuie sa se adapteze. Este o problemă de tip „TAKE IT OR LEAVE IT”. Am obosit ca această naţiune să îşi facă atâtea griji dacă nu cumva ofensează unele persoane venite aici recent, sau cultura lor ...
Cultura noastră s-a dezvoltat timp de peste două secole, după atâtea zbateri, încercări şi victorii ale milioanelor de bărbaţi şi femei care au căutat libertatea.
Vorbim engleza, nu spaniola, libaneza, araba, chineza, japoneza, rusa sau altă limbă. Deci, dacă doriţi să faceţi parte din societatea noastră, invatati limba noasta !
Cei mai mulţi australienii cred în Dumnezeu. Nu este vorba despre «dreapta creştină» sau «presiuni politice», este o realitate faptul că această naţiune a fost fondată de bărbaţi
creştini şi femei cu principii creştine. Este, cu siguranţă, adecvat de a afişa această realitate pe pereţii şcolilor noastre !
Dumnezeu vă deranjează ? Dacă DA, vă sugerez să luaţi în considerare o altă parte a lumii pentru a trăi acolo, pentru că Dumnezeu este parte a culturii noastre.
Acceptăm convingerile voastre, fără întrebări. Tot ce vă cerem este să respectaţi convingerile noastre, să trăiţi în pace şi în armonie cu noi.
Aceasta este ţara noastră, pământul nostru şi stilul nostru de viaţă, de care vă oferim posibilitatea de a vă bucura. Dar, din momentul în care începeţi să vă plângeţi, să gemeţi şi să bombăniţi despre steagul nostru, angajamentul nostru, convingerile noastre creştine, sau stilul nostru de viaţă, vă încurajez să profitaţi de o altă mare libertate australiană:
«Dreptul de a pleca». Dacă nu sunteţi fericiţi aici, ei bine, plecaţi ! Noi nu v-am forţat să veniţi! Aţi venit de bună voie, atunci acceptaţi ţara care v-a acceptat aşa cum sunteţi !
Comentariul traducătorului: Difuzăm acest discurs în toate ţările care sunt în aceeaşi situaţie cu imigranţii de acolo. Vor găsi şi alţii curajul de a ridica vocea pentru a exprima aceleaşi
adevăruri ? Sunteţi de acord cu ceea ce a spus primul ministru australian ?

[ link extern ] /