Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... C E D O
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

C E D O

In situatia in care sunt nemultumita de decizia Curtii de Apel in cazul unui litigiu de munca, exista vreo sansa ca o eventuala cerere a mea adresata CEDO sa fie declarata macar admisibila?Precizez ca nu este vorba de o nemultumire legata de modul in care s-a derulat procesul ci doar de faptul ca nu sunt de acord cu decizia judecatorilor.

Multumesc anticipat.
gabriela8, utilizator
Stimată doamnă,

Ce s-a întâmplat în dosarul dvs, eu unul habar nu am.

Eu v-am arătat, însă, competența materială a Curții Europene a Drepturilor Omului: cererile privind drepturile și libertățile apărate de Convenția Europeană.

De asemeni, v-am arătat și ceea ce nu judecă respectiva instanță: recursurile la nivel european.

Prin urmare, dacă în cauza dvs s-au încălcat drepturi și libertăți protejate de Convenție, putem vorbi despre o aplicție cu șanse de admitere, măcar în principiu, dar în alte condiții, nu.

Cu stimă.
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Gabriela