Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cesionarea dreptului de creanta la repararea pagubei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cesionarea dreptului de creanta la repararea pagubei

Va rog a ma ajuta sa inteleg textul:
"Victima poate cesiona dreptul sau de creanta la repararea pagubei. De aceea, actiunea poate fii exercitata si de creditorul cesionar, dar debitorul cedat poate sa recurga la retractul litigios, in cond. art.1402-1404 C.civ.".
Multumesc.
Retractul litigios este acea operatiune juridica prin care, daca una dintre parti a vandut in conditiile legii un drept litigos, adversarul acesteia poate sa elimine din proces persoana care a cumparat dreptul litigios, platindu-i suma cu care a cumparat dreptul litigios impreuna cu dobanzile si cheltuielile aferente, conform art. 1402 C.civ.

Cum se poate vinde in conditiile legii un drept litigios? O persoana juridica poate cesiona asociatului dreptul sau de creare la repararea pagubei, devenind astfel asociatul, persoana fizica , parte civila in procesul penal? Sau , oricum asociatul este parte vatamata si el si se poate constitui separat parte civila ? Care este solutia mai buna? In cazul ca este posibil cesionarea dreptului de catre societate catre asociat e nevoie de hotarire AGA?Multumesc.