Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchiriere teren
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchiriere teren

Sunt societate comerciala, platitoare de TVA si doresc sa inchiriez la o alta societate comerciala un teren pentru montarea unui panou publicitar. Se poate emite factura fara sa fie purtatoare de TVA ?

e_florin, utilizator
Nu.
Dupa parerea mea, din cate cunosc nu puteti face asa ceva, intrucat este ilegal.
Da se poate conform 141 alin. (2) lit. e) Cod fiscal.
""2) Urmatoarele operatiuni sunt, de asemenea, scutite de taxa:
e) arendarea, concesionarea, inchirierea si leasingul de bunuri imobile, cu urmatoarele exceptii:
1. operatiunile de cazare care sunt efectuate in cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu functie similara, inclusiv inchirierea terenurilor amenajate pentru camping;
2. inchirierea de spatii sau locatii pentru parcarea autovehiculelor;
3. inchirierea utilajelor si a masinilor fixate definitiv in bunuri imobile;
4. inchirierea seifurilor;""
Astfel : ""Codul fiscal ofera proprietarilor posibilitatea de a alege intre o inchiriere scutita de TVA sau una in regim normal cu TVA.

Daca se opteaza pentru un regim de inchiriere fara TVA, operatiunea este scutita fara drept de deducere sart. 141 alin. (2) lit. e) coroborat cu art. 126 alin. (9) lit. c) Cod fiscalt. Exercitarea optiunii de taxare se poate realiza doar dupa notificarea organelor fiscale, de la data inscrisa in notificare ""
Multa bafta ;)
Analore a scris:

Da se poate conform 141 alin. (2) lit. e) Cod fiscal.
""2) Urmatoarele operatiuni sunt, de asemenea, scutite de taxa:
e) arendarea, concesionarea, inchirierea si leasingul de bunuri imobile, cu urmatoarele exceptii:
1. operatiunile de cazare care sunt efectuate in cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu functie similara, inclusiv inchirierea terenurilor amenajate pentru camping;
2. inchirierea de spatii sau locatii pentru parcarea autovehiculelor;
3. inchirierea utilajelor si a masinilor fixate definitiv in bunuri imobile;
4. inchirierea seifurilor;""
Astfel : ""Codul fiscal ofera proprietarilor posibilitatea de a alege intre o inchiriere scutita de TVA sau una in regim normal cu TVA.

Daca se opteaza pentru un regim de inchiriere fara TVA, operatiunea este scutita fara drept de deducere sart. 141 alin. (2) lit. e) coroborat cu art. 126 alin. (9) lit. c) Cod fiscalt. Exercitarea optiunii de taxare se poate realiza doar dupa notificarea organelor fiscale, de la data inscrisa in notificare ""
Multa bafta ;)

:sorry:
Notificarea la organele fiscale este valabila daca soc opteaza pentru ca inchirierea sa fie cu TVA.
Pentru cei care vor inchiriere fara TVA, nu fac nici o notificare, conform Codului fiscal.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Exact, regula este ca imobilul se inchiriaza fara TVA, notificarea fiind necesara doar daca se doreste inchirierea cu TVA..."".Daca inchirierea prin taxare cu TVA priveste doar o parte din imobil, in notificarea depusa la organele fiscale se va indica in procente partea de imobil utilizata in astfel de operatiuni taxabile."":D