Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva chirie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva chirie

Buna seara . As dori daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema. Firma mea a subinchiriat un spatiu de la o societate comerciala . Este corect sa mi se factureze chiria cu TVA ?
mire9 a scris:

Buna seara . As dori daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema. Firma mea a subinchiriat un spatiu de la o societate comerciala . Este corect sa mi se factureze chiria cu TVA ?

Este corect atata timp cat proprietarul a notificat optiunea facturarii cu tva la Administratia Financiara. Dvs puteti deduce acest tva numai pe baza copiei acestei notificari.
Succes!
depinde cum v-ati inteles...;) oricum, daca subinchirierea este facuta de catre o societate comerciala, este corect.
Cod fiscal Art.141 alin (2)
(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă
e) arendarea, concesionarea, închirierea şi leasingul de bunuri imobile, cu următoarele excepţii:
1. operaţiunile de cazare care sunt efectuate în cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu funcţie similară, inclusiv închirierea terenurilor amenajate pentru camping;
2. închirierea de spaţii sau locaţii pentru parcarea autovehiculelor;
3. închirierea utilajelor şi a maşinilor fixate definitiv în bunuri imobile;
4. închirierea seifurilor;

Norme metodologice
Art. 141 al.3
38. (1) În sensul art. 141 alin. (3) din Codul fiscal şi fără să contravină prevederilor art. 161 din Codul fiscal, orice persoană impozabilă poate opta pentru taxarea oricăreia dintre operaţiunile scutite de taxă prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, în ceea ce priveşte un bun imobil sau o parte a acestuia.
(2) În aplicarea alin. (1) un bun imobil reprezintă o construcţie care are înţelesul prevăzut la art. 141 alin. (2) lit. f) pct. 2 din Codul fiscal şi orice teren.
(3) Opţiunea prevăzută la alin. (1) se va notifica organelor fiscale competente pe formularul prezentat în anexa nr. 1 la prezentele norme metodologice şi se va exercita de la data înscrisă în notificare. O copie de pe notificare va fi transmisă clientului. Depunerea cu întârziere a notificării nu va anula dreptul persoanei impozabile de a aplica regimul de taxare. În situaţia în care opţiunea se exercită numai pentru o parte din bunul imobil, această parte din bunul imobil care se intenţionează a fi utilizat pentru operaţiuni taxabile se va comunica în notificarea transmisă organului fiscal. Pentru bunurile imobile sau părţile din bunurile imobile pentru care au fost încheiate contracte de leasing înainte de data aderării şi care se derulează şi după data aderării, notificarea se va depune în termen de 90 de zile de la data aderării, în situaţia în care proprietarul bunului doreşte să continue regimul de taxare pentru operaţiunea de leasing cu bunuri imobile.
katica, utilizator
Fain...de unde pot descarca formularul respectiv? :">
Sa inteleg ca sunteti proprietarul si nu ati depus notificarea, dar facturati cu TVA
ANEXA Nr. 3
la normele metodologice de aplicare a prevederilor titlului VI din Codul fiscal
NOTIFICARE
privind opţiunea de taxare a operaţiunilor prevăzute la
art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal
1. Denumirea solicitantului .................................................
2. Codul de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit conform art. 153 din
Codul fiscal ...................................................................
3. Adresa....................................................................
4. Bunurile imobile (construcţii, terenuri) pentru care se aplică opţiunea de
taxare (adresa completă a bunului imobil, adresa completă şi suprafaţa
terenului, în cazul în care opţiunea de taxare priveşte numai o parte a bunului
imobil se va identifica cu exactitate această parte a bunului imobil).
............................................................................
................................................................................
................................................................
Confirm că datele declarate sunt corecte şi complete.
Numele şi prenumele .................,
funcţia ..............................
Semnătura şi ştampila