Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva chirie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva chirie

Buna seara . As dori daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema. Firma mea a subinchiriat un spatiu de la o societate comerciala . Este corect sa mi se factureze chiria cu TVA ?
Multumesc frumos, asta cautam! =D>
Ca tot veni vorba...
1. Prin articolele de lege se tot specifica "lunar". Nu este posibil, la intelegere cu proprietarul, sa fac un contract de inchiriere pe 12 luni, cu plata integrala in decembrie?
2. Odata primita notificarea de mai sus de la proprietar (presupunand ca a depus-o si la finante), si primesc factura cu TVA, voi putea deduce TVA-ul de pe respectiva factura?
madriann, utilizator
TVA da pt ca exigibilitatea tva intervine la data emiterii unei facturi, inainte de data la care intervine faptul generator.
Chelt nu este in schimb deductibila integral la data plati, se pune in ct 471, de unde se repartizeaza pe chelt lunar suma aferenta acelei luni (pe principiul cheltuieli aferente veniturilor).
Ok, sper ca am inteles corect, cu observatia ca eu sunt PFA iar proprietarul SRL (nu stiu ce e cu contul 471):

Pot face acum un contract cu respectivul SRL, in care ma angajez la plata chiriei anuale printr-o singura factura cu TVA, emisa de SRL in decembrie:
- am dreptul sa deduc TVA-ul de pe factura respectiva;
- cum ramane cu cheltuiala in sine? deductibila? cum?

Multumesc.
madriann, utilizator
Da, se poate taia o singura factura. Daca factura se emite in decembrie, atunci si dvs. veti deduce TVA tot in decembrie. Daca veti plati integral in decembrie, cheltuiala va deveni deductibila la data platii.
Ca cheltuiala cu chiria sa devina deductibila lunar sau trimestrial, la calculul impozitului, ca PFA, trebuie sa platiti lunar sau trimestrial chiria, avand in vedere ca venitul impozabil se calculeaza in functie de incasari si plati.
V-as recomanda ca factura sa va fie emisa si sa o si platiti, la termenul in care sunteti inregistrat in vectorul fiscal, ca platitor de TVA.
TVA aferenta cheltuielilor in avans, devine exigibila la data cand cheltuiala devine curenta. Nu e cazul dvs.
Cornelia Tulpan, Contabil