Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Precontract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Precontract vanzare cumparare

Buna ziua,
Doresc sa cumpar un teren pe care "proprietarul" il are ipotecat la banca si vreau sa facem un precontract semnat doar de mine si de proprietar fara prezenta bancii sau a notarului.In acest precontract doresc sa stipulez un termen limita de ridicare a ipotecii in vederea incheieri contractului final si faptul ca trebuie sa-mi inapoieze suma de bani platita ca si avans la incheierea precontractului daca din anumite cauze independente de vointa oricarei parti nu se poate incheia contractul final.Are vreo valoare acest precontract doar cu semnatura mea si a proprietarului?Mai pot recupera suma de bani platita ca si avans?
Multumesc!
Nu are nicio valoare daca nu este incheiat in forma autentica la un notariat.
Precontractul produce efecte juridice si fara notar.
Va trebui insa sa va judecati si sa se analizeze contractul.