Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen depasit pentru intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen depasit pentru intampinare

Daca a trecut termenul de depunere al unei intampinari la o chemare in judecata, mai pot sa depun acea intampinare sau macar sa propun proba cu martori in prima instanta?
Stimat forumist,

De depus, puteți depune apărări scrise.

Totuși, conform oului Cod de procedură civilă, nedepunerea întâmpinării se sencționează astfel.

Art. 208.Sancţiunea nedepunerii întâmpinării

(1) Întâmpinarea este obligatorie, în afară de cazurile în care legea prevede în mod expres altfel.
(2) Nedepunerea întâmpinării în termenul prevăzut de lege atrage decăderea pârâtului din dreptul de a mai propune probe şi de a invoca excepţii, în afara celor de ordine publică, dacă legea nu prevede altfel.

Cu stimă.

puteti modifica cererea ..pe te miri ce..:D si propune orice proba doriti

incuviintarea e oricum la prima infatisare
Aveti dreptate domnule Andrei, am citit acestea chiar si in comunicarea de la judecatorie. Dar, revin cu intrebarea mea, daca pot sau nu sa "o dreg" la prima infatisare

Chiar pot, milika? Care este articolul din lege care-mi permite? Spuneti-mi, va rog!

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Totuși, potrivit art. 254NCC alin.2pct.5, dacă există acordul expres al tuturor părților, pot fi cerute și încuviințate. fiind exclusă învoiala tacită.
Dacă sunt întrunite condițiile art. 186 NCC, la cererea pârâtului, instanța va putea repune în termen, pt. formularea întâmpinării.
In principiu nu puteti depune intampinarea peste termen si nici nu mai puteti propune probe fiind decazut din acest drept.