avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul pensiei

Buna seara.Am o intrebare la d-voastra,sotul meu a castigat in instanta un proces cu Casa de Pensii care i-a trecut 4 ani de grupa speciala de munca in grupa a II.A castigat si recursul facut de Casa de Pensii la curtea de apel.Sentinta a fost definitiva si irevocabila "se anuleaza decizia de pensionare initiala si se recalculeaza cu cei 4 ani in grupa speciala de munca"Casa de pensii a refacut decizia de pensionare cu cei 4 ani in grupa speciala dar la valoarea punctului de pensie si la coantumul pensiei nu a calculat nimic,cu alte cuvinte are aceeasi pensie,acelasi numar de puncte,nimic nu s-a schimbat decat in loc de 23 ani cat a fost la inceput acum are 27 ani la grupa speciala.Va rog sa-mi spuneti daca este normal asa iar daca nu ce se poate face in continuare.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:22, 21 Aprilie 2015
Precizati:
Luna,anul nasterii,stagiul complet de cotizare din cele doua decizii,luna si anul deschiderii drepturilor.
Nascut la 16.08.1959, Varsta la data pensionarii 53ani 9luni

in prima decizie;24.07.2013 a intrat in drepturi din 30.05 2013

stagiu complet de cotizare in conditii normale-35ani
stagiu total de cotizare realizat -47 ani 3 luni 22 zile
reducere varsta standard de pensionare 11 ani 6 luni

conditii normale de munca-5ani 3luni3zile
conditii speciale de munca-23 ani 5 luni 22 zile
gr. I -3ani 4luni 15 zile
perioade asimilate -1an 6luni 20 zile
- nr.total puncte realizate-50.43186 din care:
cond.normale-9.33878
cond.speciale-23.96259
nr.puncte corespunzatoare pensiei suplimentare-3.29463
nr.puncte suplimentare pt.grupe de munca-13.83586

a doua decizie 10.02.2015

stagiu complet de cotizare in conditii normale-35 ani
stagiu total de cotizare realizat -47 ani 3 luni 22 zile

conditii normale de munca -5ani 3luni3zile
conditii speciale de munca -26 ani 10 luni 7 zile
perioade asimilate -1an6luni20zile

reducerea varstei standard de pensionare 13 ani
nr.total puncte realizate-50.43186 din care:

cond.normale-5.73872
cond.speciale-27.56265
nr.pct.corespunzatoare pensiei suplimentare-3.29463
nr.pct.suplimentare pt.grupe de munca-13.83586
Ultima modificare: Marți, 21 Aprilie 2015
natalia1961, utilizator
Punctajul suplimentar pentru conditii speciale de munca = punctaj suplimentar pentru grupa I-a de munca.
Punctajul suplimentar pentru 3 ani,4 luni si 15 zile in grupa I a de munca = punctajul suplimentar pentru 3 ani,4 luni si 15 zile in conditii speciale de munca.
Nu are din va creste cuantumul pensiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la recalculare pe legea 221/2018? rodica_nicolau rodica_nicolau Buna Ziua Puteti sa-mi spuneti daca am dreptul la recalcularea pensiei cf.l.221/2018? Anexa la Decizia de pensie pct.G nr.total puncte realizate 45.67751 ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate-calculata gresit??lamuriti-ma, va rog! jurcutsorina jurcutsorina Va rog frumos sa ma ajutati, ca am si eu niste nelamuriri. Tatal meu a fost incadrat in gradul II pentru pensia de invaliditate. In urma deciziei de ... (vezi toată discuția)
Modalitate de contestare a deciziei de pensionare adela_11 adela_11 Buna ziua, tatal meu a primit astazi decia de pensionare insa a avut un soc la citirea sumei. Astfel cu un total de 46 de ani de vechime in campul muncii, din ... (vezi toată discuția)