Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul pensiei

Buna seara.Am o intrebare la d-voastra,sotul meu a castigat in instanta un proces cu Casa de Pensii care i-a trecut 4 ani de grupa speciala de munca in grupa a II.A castigat si recursul facut de Casa de Pensii la curtea de apel.Sentinta a fost definitiva si irevocabila "se anuleaza decizia de pensionare initiala si se recalculeaza cu cei 4 ani in grupa speciala de munca"Casa de pensii a refacut decizia de pensionare cu cei 4 ani in grupa speciala dar la valoarea punctului de pensie si la coantumul pensiei nu a calculat nimic,cu alte cuvinte are aceeasi pensie,acelasi numar de puncte,nimic nu s-a schimbat decat in loc de 23 ani cat a fost la inceput acum are 27 ani la grupa speciala.Va rog sa-mi spuneti daca este normal asa iar daca nu ce se poate face in continuare.
Va multumesc!
Precizati:
Luna,anul nasterii,stagiul complet de cotizare din cele doua decizii,luna si anul deschiderii drepturilor.
Nascut la 16.08.1959, Varsta la data pensionarii 53ani 9luni

in prima decizie;24.07.2013 a intrat in drepturi din 30.05 2013

stagiu complet de cotizare in conditii normale-35ani
stagiu total de cotizare realizat -47 ani 3 luni 22 zile
reducere varsta standard de pensionare 11 ani 6 luni

conditii normale de munca-5ani 3luni3zile
conditii speciale de munca-23 ani 5 luni 22 zile
gr. I -3ani 4luni 15 zile
perioade asimilate -1an 6luni 20 zile
- nr.total puncte realizate-50.43186 din care:
cond.normale-9.33878
cond.speciale-23.96259
nr.puncte corespunzatoare pensiei suplimentare-3.29463
nr.puncte suplimentare pt.grupe de munca-13.83586

a doua decizie 10.02.2015

stagiu complet de cotizare in conditii normale-35 ani
stagiu total de cotizare realizat -47 ani 3 luni 22 zile

conditii normale de munca -5ani 3luni3zile
conditii speciale de munca -26 ani 10 luni 7 zile
perioade asimilate -1an6luni20zile

reducerea varstei standard de pensionare 13 ani
nr.total puncte realizate-50.43186 din care:

cond.normale-5.73872
cond.speciale-27.56265
nr.pct.corespunzatoare pensiei suplimentare-3.29463
nr.pct.suplimentare pt.grupe de munca-13.83586
natalia1961, utilizator
Punctajul suplimentar pentru conditii speciale de munca = punctaj suplimentar pentru grupa I-a de munca.
Punctajul suplimentar pentru 3 ani,4 luni si 15 zile in grupa I a de munca = punctajul suplimentar pentru 3 ani,4 luni si 15 zile in conditii speciale de munca.
Nu are din va creste cuantumul pensiei.