Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie 205 pentru dividende
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie 205 pentru dividende

Buna ziua!

Asociatii unei firme au ridicat dividende pentru anii precedenti si firma a declarat in decl. 100 si platit impozitul aferent conform legislatiei in vigoare.

Intrebare:

Firma trebuie sa depuna decl. 205 pentru aceste dividende avand in vedere ca asociatii firmei sunt pensionari?

Multumesc!
Da, pentru toate persoanele carora li s-a retinut si platit impozitul pe dividende, dupa cnp.
Daca am declarat dividendele cu impozitele aferente in decl. 205, ce presupune? Asociatii (sunt pensionari) vor mai fi impozitati, in baza acestei declaratii????
In declaratia 205 se detaliaza pe fiecare persoana cu cnp-ul lui, de fapt impozitul pe venitul din dividende retinut si declarat deja in declaratia 100, si platit deja de firma.