avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie 205 pentru dividende
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie 205 pentru dividende

Buna ziua!

Asociatii unei firme au ridicat dividende pentru anii precedenti si firma a declarat in decl. 100 si platit impozitul aferent conform legislatiei in vigoare.

Intrebare:

Firma trebuie sa depuna decl. 205 pentru aceste dividende avand in vedere ca asociatii firmei sunt pensionari?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:08, 24 Aprilie 2015
Da, pentru toate persoanele carora li s-a retinut si platit impozitul pe dividende, dupa cnp.
Daca am declarat dividendele cu impozitele aferente in decl. 205, ce presupune? Asociatii (sunt pensionari) vor mai fi impozitati, in baza acestei declaratii????
In declaratia 205 se detaliaza pe fiecare persoana cu cnp-ul lui, de fapt impozitul pe venitul din dividende retinut si declarat deja in declaratia 100, si platit deja de firma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 205-venituri din dividende georgi24ro georgi24ro am urmatoarea situatie si am nevoie de niste sfaturi pentru ca de la asistenta contribuabili primesc doua raspunsuri opozabile. asociatii nu si-au ridicat ... (vezi toată discuția)
Impozit dividende claudiaraduica claudiaraduica #-o Nu ma ajuta nimeniiiiiiiiiii??????????? Va roggggggggggggggggggggggg :-/ (vezi toată discuția)
Declaratia 205 / 30.06.2011 iuli-ana iuli-ana Buna ziua, Vreau sa competez declaratia 205 pentru impozit pe dividende si am o nelamurire: in fisa contului 457 ( dividende) perioada 01.01.2010-31.12.2010 ... (vezi toată discuția)