Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru pentru daune morale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru pentru daune morale

Vreau să ştiu dacă pentru daune morale pentru fapte ilicite se plăteşte taxa de timbru judiciar.Dacă da, cum se stabileşte sau în funcţie de ce se plateşte această taxă _
da se plateste taxa de timbru la valoarea sumei soliitate cu titlu de daune morale.
a)până la valoarea de 500 lei - 8%, dar nu mai puţin de 20 lei;
b)între 501 lei şi 5.000 lei - 40 lei + 7% pentru ce depăşeşte 500 lei;
c)între 5.001 lei şi 25.000 lei - 355 lei + 5% pentru ce depăşeşte 5.000 lei;
d)între 25.001 lei şi 50.000 lei - 1.355 lei + 3% pentru ce depăşeşte 25.000 lei;
e)între 50.001 lei şi 250.000 lei - 2.105 lei +2% pentru ce depăşeşte 50.000 lei;
f)peste 250.000 lei - 6.105 lei + 1% pentru ce depăşeşte 250.000 lei.
Eu stiam ca pt daune morale nu se plateste taxa de timbru ci doar pentru daunele materiale.
se plateste 100 de lei ( art 7/oug80 ) daca solicitati daune morale aduse demnitatii, onoarei, reputatiei. Dvs de ce fapte ilicite vb ?
Daca e vb de o cauza penala si solicitati acordarea de despagubiri civile morale si materiale nu sunteti taxat
Art. 29
(1) Sunt scutite de la plata taxei judiciare de timbru actiunile si cererile, inclusiv cele pentru exercitarea cailor de atac, ordinare si extraordinare, referitoare la:
i) cauzele penale, inclusiv despagubirile civile pentru prejudiciile materiale si morale decurgand din acestea;

Poate vreti de fapt daune materiale si veti fi taxata cf art citat mai sus.
Puteti sa introduceti cererea fara sa timbrati ca va pune in vedere apoi instanta daca aveti de platit si cat.

gi-jane2, moderator