Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie crestere copil

buna ziua
cine ma poate ajuta cu un calcul pt care o sa fie indemnizatie de crestere a copilului daca acesta se va naste in 01.09.15 iar salariul mediu din ultimele 12 luni a fost de 1000 lei inafara de bonuri de masa si ma gandesc sa mi fac o angajare la propia firma unde sa am salariu de 3000 ron brut si cat voi plati contributii catre stat in cele 4 luni pana la nastere ; si la varianta de 2000 ron brut?
multumesc
Conform informatiilor D-vstre... indemnizația de crestere a copilului reprezinta 85 la sută din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni, aceasta valoare fiind stabilita la finalul anului 2012 de Legea nr.166/2012.

O zi placuta,
C. Claudia-Marya
Daca data nasterii copilului este in septembrie 2015, atucni perioada care se ia in considerare la calculul indemnizatiei pentru CCC este octombrie 2014 - septembrie 2015.

Daca doriti un calcul cat mai exact ar trebui sa ne postati salariile nete realizate pentru fiecare luna din aceasta perioada.
lunar salariu net de 1000 ron plus acuma vreau sa-mi fac angajare la propia firma de 3000 ron brut pt 4 luni
1. Daca veti avea un venit net de 1000 lei /luna in fiecare luna din cele 12 luni, atunci indemnizatia pentru CCC va fi de 850 lei la care se va adauga 200 lei alocatia de stat pentru copil.

2. Daca veti realiza venituri in baza a doua c.i.m., atunci indemnizatia pentru CCC va fi de 85% x (12 luni x 1000 lei + 4 luni x 2104 lei ) : 12 = 85% x 20416 : 12 = 1446 lei
In aceste caz :
- indemnizatia va fi de 1446 lei daca optati pentru CCC cu o durata de 1 an
- indemnizatia va fi de 1200 lei daca optati pentru CCC cu o durata de 2 ani

p.s.
brut 3000 lei =2104 lei net , daca locul de munca nu este ales ca functie de baza.
buna ziua din nou
ma poate ajuta va rog cineva cu un calcul de indemnizatie de crestere copil pt o perioada de un an daca am urmatoarele venituri nete?(copilul se va naste la inceputul lunii sept)
-oct 2014-pana febr 2015inclusiv 1000 ron net
-martie 2015-1990
-aprilie 2015-1200
-din mai din nou 1000 ron net
la aceste venituri se adauga un salariu brut de 1400 ron incepand cu 05.05.15 la propria firma
multumesc