Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul varsta pentru pensie grupa 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul varsta pentru pensie grupa 1

Subiect: calcul stagiu realizat pentru pensie

1.sant nascut in 09.06.1960
2. Perioada 29.07.1977-02.04.1989 am statut de angajat cu C.M.
3.Perioada 04.08.1980-19.03.1981 incorporat
3.Perioada 02.04.1989-01.04.2001 statut de angajat cu C.M. grupa 1
5.Perioada 01.04.2001 - 01.06.2009 am statut de angajat cu C.M.conditii deosebite

Doresc sa aflu (ani,luni,zile) cat este:

a) stagiul complet de cotizare
b) total stagiu de cotizare realizat
c) stagiul asimilat
d)varsta la care pot cere pensionarea pentru limita de varsta avand in vedere anii lucrati in grupa 1 si conditii deosebite

multumesc anticipat !!
V-as raspunde dar nu inteleg ce cauta "24" inserat in fraza. Este o eroare?
Precizati, va rog, luna si anul nasterii tatalui dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Buna ziua!
As avea si eu o intrebare referitoare la acest topic:
Socrul meu este nascut in data de 24.03.1956.

Cotizatiile lui sunt:

- Combinat Chimic - grupa 1 - 1974-1977
- stragiu militar 1977-1979
- Combinat Chimic - grupa 1 - 1979-1987
- Masini electrie (strungar) - grupa 1 - 1987-1989
- Detasat Masini Electrice catre Drumuri si Poduri - grupa 2 - 1989-1990
- functie didactica - invatamant - 1990-2004
- functieadmnistrativa - invatamant - 2004-prezent

Intrebarea este: cand va putea depune doarul de pensionare - limita de varsta sau anticipat?

Multumesc mult! :)
anastancu, utilizator
sunt nascut 18 iunie 1955,am fost incorporat in feb 1974 iar in iunie 1975 am fost liberat .De la varsta de 20 ani m-am angajat la CFR 3 ani.Am fost transferat la uzina electrica doicesti unde lucrez si acum.Am varste de 54 ani vechime de munca 33 de ani si 5 luni fara armata calculata ,mentionez ca din 1975 pana in 2001 am lucra numai grupa 1 de munca.Pot iesii la pensie in conditii normale?
Va multumesc si va rog a-mi raspunde.
@anastancu

In cazul socrului dvs., stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca depinde de anii intregi lucrati in grupe.
Va rog, deci, sa-mi scrieti, concret, cati ani si cate luni a lucrat in grupe de munca.
Nici reducerea varstei standard nu pot sa v-o spun.

Astept sa reveniti. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc, am sa revin cand am datele exacte.
:)