Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obligatiile parintilor fata de copilul adult cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obligatiile parintilor fata de copilul adult cu handicap accentuat

ce obligatii au parintii fata de copilul adult (34ani) care este bolnav psihic (schizofrenie paranoida) si incadrat in grad de handicap fara drept la insotitor (desi este dependent total de parinti) ?
sau daca am divortat de tatal copilului ( cand avea 3 ani) si el mi-a fost incredintat mie, in aceasta situatie,tatal lui nu mai are nici o obligatie fata de copilul adult bolnav,nici o raspundere legala ?
Obligatia de intretinere nu are nicio legatura cu divortul dvs.
(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
Dupa cum vedeti, nu va incadrati la acest articol, insa puteti cere in baza altora ,in calitate de reprezentant al fiului dvs ( sunteti?) si ramane la latitudinea instantei.
Copilul nu are niciun venit ?

Creditorul intretinerii Art. 524
Are drept la intretinere numai cel care se afla in nevoie, neputandu-se intretine din munca sau din bunurile sale.

Subiectele obligatiei de intretinere Art. 516
(1) Obligatia de intretinere exista intre sot si sotie, rudele in linie dreapta, intre frati si surori, precum si intre celelalte persoane anume prevazute de lege.
(2) Dispozitiile alin. (1) privind obligatia de intretinere intre rudele in linie dreapta, precum si intre frati si surori sunt aplicabile si in cazul adoptiei.
(3) Obligatia de intretinere exista intre fostii soti, in conditiile prevazute de lege.
Ordinea de plata a intretinerii Art. 519
Intretinerea se datoreaza in ordinea urmatoare:
a) sotii si fostii soti isi datoreaza intretinere inaintea celorlalti obligati;
b) descendentul este obligat la intretinere inaintea ascendentului, iar daca sunt mai multi descendenti sau mai multi ascendenti, cel in grad mai apropiat inaintea celui mai indepartat;
c) fratii si surorile isi datoreaza intretinere dupa parinti, insa inaintea bunicilor.