Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Completarea cardului de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Completarea cardului de sanatate

Este obligatoriu ca in cardul de sanatate sa fie trecute toate problemele de sanatate?, toate diagnosticele, chiar si cele cu caracter confidential?
Pe cipul cardului national se inregistreaza si pot fi accesate datele mentionate la art. 331 alin. (1) din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.

art.. 331 din Legea 95/2006
(1) Informaţiile minime care pot fi accesate de pe cardul naţional de asigurări sociale de sănătate sunt următoarele:
a) numele, prenumele, precum şi codul numeric personal ale asiguratului;
b) codul unic de identificare în sistemul de asigurări sociale de sănătate;
c) numărul de identificare al cardului naţional de asigurări sociale de sănătate.

Inscriptionarea cipului de pe Cardul National de Sanatate se va face de catre Medicul de Familie.
Datele vor fi inscriptionate cu acordul in scris al Asiguratului sau imputernicitului legal.

Medicul de Familie trebuie sa comunice explicit si accesibil ca limbaj informatiile privind datele ce trebuiesc inscrise pe cipul cardului, informatii ce vizeaza diagnosticul, datele medicale sau alte date care se doresc a fi inscriptionate.

Acordul sau dezacordul privind datele inscriptionate pe cip se va exprima in documentul atasat Cardului National de Sanatate prin bifarea casuteleor corespunzatoare de mai jos:
- Grupa sanguina si Rh-ul DA / NU
- Bolile cu risc vital de care suferiti DA / NU
- Bolile cronice de care suferiti DA / NU
- Sunteti sau doriti sa deveniti donator de organe ? DA / NU
[ link extern ]