avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa 2 concedii de creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa 2 concedii de creștere copil

În situ următoare se poate primi șomaj?
Pana pe 30 aprilie 2015 am fost în ccc, pe 1 mai 2015 m-am angajat la o firma pe perioada determinata iar în iulie 2015 o sa nasc cel de-al doilea copil și o sa intru iar timp de 2 ani în ccc, după acești 2 ani dacă nu îmi găsesc de lucru pot primi șomaj?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:26, 1 Mai 2015
1. Pana in iulie 2017, cand veti termina CCC2 mai este destul timp si se pot modifica multe legi.

2. Conform actualelor prevederi legale veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- imediat dupa incetarea contractului individual de munca va inregistrati la Agentia de Somaj;
- daca in cele 12 luni inainte de a intra in concediu de maternitate aveti stagiu de cotizare la somaj (perioadele de concedii medicale si de CCC1 nu sunt stagii de cotizare la somaj).
Da, puteti beneficia de somaj daca va inscrieti la AJOFM in termen de maxim 12 luni de la data incetarii c.i.m.

Cand expira durata c.i.m. ?

Pe durata CCC, plata indemnizatiei de somaj se suspenda, urmand a se relua la terminarea CCC.

In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.


Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.
In cazul dvs, stagiul de cotizare va fi cumulat din stagiul realizat in perioada de dinainte de intrarea in CCC la care se va adauga stagiul realizat dupa revenirea din CCC.
pe un an am contractul
si cand sa ma duc sa ma inregistrez? dupa ce intru in ccc sau la anu pe 1
Imediat ce expira durata c.i.m. pentru care a fost incheiat, mergeti si va depuneti actele la somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj Alecsandramario Alecsandramario Buna ziua.....am si eu o intrebare.Am terminat ccc si vreau sa intru in somaj.Cat timp trebuie sa lucrez pentru a beneficia de somaj?multumesc (vezi toată discuția)
Somaj Rocsanaa1 Rocsanaa1 Buna seara! Ma aflu in cic iar pe 10.12.2017 se termina cei 2 ani de concediu!contractul de munca a expirat in iulie ,as vrea sa stiu daca pot beneficia de ... (vezi toată discuția)
Din concediu crestere copil in somaj alina_h alina_h Buna ziua! Momentan sunt in concediu maternal pana in iulie. Pot intra apoi in somaj si ulterior in prenatal in conditiile in care as naste al doilea copil in ... (vezi toată discuția)