Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Control judiciar 60 de zile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Control judiciar 60 de zile

Buna ziua,

In cazul in care o persoana a fost eliberata (dupa arest preventiv de 24 de ore) prin ordonanta de control judiciar, poate sa-si caute de lucru si sa fie angajata?

Va multumesc anticipat.
Este chiar indicat, insa trebuie sa respecte obligatiile impuse cu ocazia luarii masurii controlului judiciar.
Ok. Am inteles.
Credeam ca, controlul judiciar iti ia dreptul de a munci legal.

Multumesc.
In cuprinsul ordonantei date de procuror sunt prevazute in mod expres obligatiile impuse ce trebuie respectate. Numai acele obligatii sunt in sarcina inculpatului si trebuie respectate foarte strict. Daca nu i s-a impus obligatia sa nu exercite profesia, meseria sau sa nu desfasoare activitatea in exercitarea careia a savarsit fapta, atunci poate sa se angajeze oriunde.
Am inteles. Va multumesc pt. timpul acordat.
Puteti lucra dar trebuie sa respectati obligatiile impuse.
Daca aveati arest la domiciliu era mult mai complicat.