Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Instructor auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Instructor auto

Buna ziua, am obtinut atestat de instructor auto si am o masina pe care as vrea sa o folosesc pentru a invata elevii sa conduca. nu stiu cum sa fac sa colaborez cu o scoala de soferi in conditii legale. Masina mea vreau sa o pun la dispozitia scolii, sa inchei un contract de vanzare cumparare sau exista alt tip de contract (nu as vrea sa o vand scolii ca nu stiu daca o mai pot recupera mai tarziu) care ar fi mai avantajos din punct de vedere legal? Poate o donatie sau altceva?
Va multumesc anticipat.
Nu v-ati informat inainte de a obtine atestatul de instructor auto cu privire la legislatia in domeniu si modalitatea de colaborare cu o scola de soferi?

Daca vindeti sau donati masina scolii de soferi nu veti mai avea niciun drept asupra ei.

Daca aveti un PFA atunci incheiati un contract de colaborare cu o scoala de soferi iar masina va ramane in proprietate. Intrebati si o scoala de soferi cu privire la modalitatea de colaborare.