Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Proces - contract nerespectat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Proces - contract nerespectat

Buna ziua,
Am urmatoarea problema: am incheiat cu o firma un contract de prestari servicii. Contractul impreuna cu termenele si calitatea lucrarii au fost onorate de catre mine, insa in momentul platii, beneficiarul mi-a spus in fata ca nu imi mai da nici un ban. i-am trimis factura prin curier cu confirmare de primire, a refuzat-o, i-am trimis factura prin mail, a primit-o ca mi-a raspuns, l-am invitat la conciliere a refuzat, termenul de plata a expirat, am fost la un executor si i-am trimis notificare.
In momentul de fata teoretic ar trebui sa il actionez in instanta, insa el vrea sa/ a falimentat acea firma cu care aveam eu contract si a trecut toate activele pe alta firma pe care o avea.
Intrebarea mea este ce sanse sunt sa-mi recuperez banii avand in vedere aceasta situatie, si daca merita sa bag banii intr-un proces care probabil va dura foarte mult. Ideea este ca e vorba de foarte multi bani si nu prea imi permit sa ii pierd.

Multumesc, si astept cu nerabdare raspunsuri.
O zi buna.
Trebuie sa mergeti pe procedura somatiei de plata in instanta, intrucat veti plati o taxa fixa de timbru de 39 lei, indiferent de suma pe care v-o datoreaza debitorul si veti obtine mai repede un titlu executoriu pe care il veti putea pune in aplicare.
O actiune in instanta conform OUG 119/2007, obtineti titlu, il puneti in executare, urmariti debitorul cu executorul judecatoresc prin poprire si urmarire mobiliara/imobiliara. Apoi, puteti proceda chiar la anularea actelor de transfer efectuate in frauda drepturilor dvs.
deci in principiu, recomandarea dumneavoastra este sa merg in continuare sa sa il actionez in instanta?
Cred ca nu renunta nimeni sa-si recupereze o suma de bani care i se cuvine.
E adevarat, insa stiti cum e in romania....
Am prieteni care deja sunt in al 3 lea an de proces la cazuri cat se poate de simple (poate mai simple decat acesta).
Ideea e ca nu vreau sa pierd niste bani in plus, iar costurile avocatului + proces pot ajunge foarte sus.