Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

daca am lucrat 12 ani grupa I si 9 ani grupa a II-a, daca doresc sa ies la pensie mi se cumuleaza cele doua grupe ca vechime?
~ Conținut șters la cerere ~
data nasterii 25.03.1961, data angajarii 06.08.1980 neintrerupt, sex femeiesc
multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 12 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani.

3. Pentru cei 9 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 3 luni.

4. - Varsta standard redusa de pensionare este de 62/0 - 6/0 - 1/6 = 54 de ani si 6 luni.
- Stagiul de cotizare calculat devine 34/9 + 6/0 + 2/3 = 43 de ani.

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 54 de ani si 6 luni, in septembrie 2015.

6. - Daca doriti puteti solicita oricand pensie anticipata (fara diminuare).
- In septembrie 2015 pensia anticipata se transforma in pensie pentru limita de varsta (se emite o noua decizie de pensionare, pentru limita de varsta).
Nu poate solicita pensie anticipata.
Aceasta este la 57 de ani.
multumesc