Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare femei

Buna seara
O femeie nascuta in 30.08.1961 cu 32 ani si trei luni cotizati din care 15 ani si sapte lluni in grupa 1.
Cand poate sa iasa la pensie limita de varsta?
Daca poate iesi acum la pensie anticipata, si cu ce penalizare?

Va multumim!
1. Pentru o femeie nascuta in august 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 3 luni uar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni (62/1 - 7/6 = 54 de ani si 7 luni);
- se aduga la stagiul de cotizare 7 ani si 9 luni (32/0 + 7/9 = 39 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 54 de ani si 7 luni, in martie 2016;

4. Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala puteti solicita abia la varsta de 57 de ani si 1 luna cand deja sunteti pensionata pentru limita de varsta deci nu mai este cazul.