Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sunt nascuta in18 oct 1961 am 32 ani lucrati din care 12 ani in grupa a doua de munca.Cand ma pot pensiona?Va multumesc..
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 12 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (62/1 - 2/6 = 59 de ani si 7 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani (32 + 3 = 35 de ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 7 luni, in mai 2020;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 1 luna, in octombrie 2018.