Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare - ultima lege, ultima modificare.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare - ultima lege, ultima modificare.

Nascuta in iulie 1962, am in gr a II -a 15 ani din cei 32,6 lucrati in total. M-ar interesa pensionarea anticipata si cea pt limita de varsta. Va multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 15 ani lucrati in gr. a II-a (in procent de 100%);
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (62/3 - 3/0 = 59 de ani si 3 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 7 luni (32/6 + 3/7 = 36 ani si 1 luna).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 3 luni, in octombrie 2021;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 3 luni, in octombrie 2019.

4. In cazul pensie anticipate partiale diminuarea pensiei este de 18 % pana in octombrie 2021 cand se elimina diminuarea prin recalcularea pensiei.