Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I de munca - pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I de munca - pensie

Buna ziua!As dori sa stiu la 14 ani grupa 1 de munca cand ma pot pensiona ,nascuta in iulie 1962?
1. Era bine sa fi spus si cati ani de cotizare (vechime in munca) aveti.

2. Pentru o femeie nascuta in iulie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru cei 14 ani lucrati in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani daca aveti un stagiu de cotizare de cel putin 32 de ani si 9 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani.

4. Daca aveti un stagiu de cotizare de cel putin 32 de ani si 9 luni (in care intra si cei 7 ani supliment de la gr.I de munca) puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 3 luni, in octombrie 2021.
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 3 luni, in octombrie 2019.

5. Daca aveti un stagiu de cotizare de de cel putin 40 de ani si 9 luni puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare) la 57 de ani si 3 luni, in octombrie 2019.
MULTUMESC
spneti-mi: sunt nascuta la 10.07.1962, am vechime la ora actuala 33ani dintre care 14 in grupa I de munca
cand ma pot pensiona, daca revine grupa I de munca? (deci luati-o in calcul)
multumesc anticipat
1. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 3 luni, in octombrie 2021.
- pensie anticipata (fara diminuare) la 57 de ani si 3 luni, in octombrie 2019.

2. - Nu pot lua in calcul ceva ce nu este legalizat si nici nu stiu cum va fi, daca va fi, modificata legea.
- Sa asteptam o eventuala modificare a Legii 263/2010 si mai discutam atunci.
Va multumesc frumos,revin cand o sa apara legea!