avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie anticipata partiala?

Buna ziua! Sunt nascuta in 1962 iulie, am vechime 31 ani si 6 luni, din care 15 ani in gr. a 2 - a. Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:56, 5 Aprilie 2012
Va puteti pensiona anticipat partial incepand cu octombrie 2019 la 57 ani si 3 luni si va puteti pensiona la limita de varsta in octombrie 2021
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 9 luni, iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 15 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani;
- se mareste stagiul de cotizare cu 3 ani si 9 luni (31/6 + 3/9 = 35 de ani si 3 luni).

3. Veti putea solicita:
- pensie pentru limta de varsta, la 59 de ani si 3 luni, in octombrie 2021;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 3 luni, in octombrie 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 3 luni, in octombrie 2019, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 9 luni.

4. Daca veti opta pentru pensie anticipata partiala, pentru fiecare luna de anticipare se diminueaza pensia cu 0,75%, pana in octombrie 2021 cand se transforma in pensie pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare - ultima lege, ultima modificare. getad getad Nascuta in iulie 1962, am in gr a II -a 15 ani din cei 32,6 lucrati in total. M-ar interesa pensionarea anticipata si cea pt limita de varsta. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Grupa i de munca - pensie crisn crisn Buna ziua!As dori sa stiu la 14 ani grupa 1 de munca cand ma pot pensiona ,nascuta in iulie 1962? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata ghici_2013 ghici_2013 Buna ziua! Va rog un raspuns pentru urmatoarea situatie: Femeie,nascuta octombrie 1962,ani lucrati:29,din care 17 ani gr 1(siderurgie). Intrebare:la ce data ... (vezi toată discuția)