Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua!
Va rog un raspuns pentru urmatoarea situatie:
Femeie,nascuta octombrie 1962,ani lucrati:29,din care 17 ani gr 1(siderurgie).
Intrebare:la ce data poate iesi la pensie anticipata,chiar cu diminuare.
Va multumesc,celor care ma puteti ajuta!
Anticipata partiala = feb. 2020
Limita varsta = aug. 2021 - reducerea varstei cu 3 ani si 6 luni urmare
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 17 ani lucrati in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (62/4 - 3/6 = 58 de ani si 10 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 6 luni (29/0 + 8/6 = 37 de ani si 6 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 10 luni, in august 2021;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 4 luni, in februarie 2020;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 4 luni, in februarie 2020, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 10 luni.

Multumesc frumos!