Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara!
Sunt in somaj din data de 15 ianuarie 2013. Am lucrat 31 de ani si 2 luni. Luna aceasta implinesc 51 de ani. Daca dupa expirarea termenului de un an la somaj nu gasesc loc de munca as putea sa ma pensionez anticipat?
Va multumesc!
Sfecificati daca sunteti barbat sau femeie, luna si anul nasterii.
Pensia anticipata sau anticipata partiala se poate obtine doar cu 5 ani inaite de varsta standard de pensionare si doar daca aveti un stagiu complet de cotizare.
Fem nascute in sept 1962 pot iesi la pensie de limita de varsta in ian 2025 la 62 ani si 4 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 32 ani si 10 luni.
Barbatii nascuti in sept 1962 pot iesi la pensie de limita de varsta la 65 ani si un stagiu complet de 35 ani.
Sunt nascuta pe 20 septembrie 1962.
Multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 4 luni, stgiul complet de cotizare este de 32 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie asa ca la terminarea somajului veti avea un stagiu de cotizare de 32 de ani si 2 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 4 luni, in ianuarie 2025;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 4 luni, in ianuarie 2020, daca veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 10 luni;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 4 luni, in ianuarie 2020, daca veti avea un stagiu de cotizare de 32 de ani si 10 luni (va mai trebuie 8 luni).

Gabi50: a scris:
Fem nascute in sept 1962 pot iesi la pensie de limita de varsta in ian 2025 la 62 ani si 4 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 32 ani si 10 luni.
Barbatii nascuti in sept 1962 pot iesi la pensie de limita de varsta la 65 ani si un stagiu complet de 35 ani.

1. Conditiile suficiente pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta sunt:
- varsta standard de pensionare sau varsta standard redusa de pensionare;
- stagiul minim de cotizare.

2. Stagiul complet de cotizare este obligatoriu pentru pensia anticipata partiala si pentru reducerea varstei standard de pensionare.