Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

va rog sa-mi comunicati data de pensionare anticipata fara penalizare daca sunt nascuta 30/10/1962 si am un stagiu de cotizare de 34 ani fara intrerupere.
multumesc.
Beneficiati de :
- pensie la limita de varsta dupa Februarie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni. Stagiul complet de cotizare fiind de 32 ani si 10 luni.

- pensie anticipata partiala dupa Februarie 2020 la varsta de 57 ani si 4 luni; stagiul de cotizare pentru pensionare anticipata partiala fiind de peste 32 ani si 10 luni.

Nu va puteti pensiona anticipat fiindcă nu îndepliniti condiţia stagiului complet de cotizare, de 40 ani şi 10 luni.