avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

va rog sa-mi comunicati data de pensionare anticipata fara penalizare daca sunt nascuta 30/10/1962 si am un stagiu de cotizare de 34 ani fara intrerupere.
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:13, 10 August 2015
Beneficiati de :
- pensie la limita de varsta dupa Februarie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni. Stagiul complet de cotizare fiind de 32 ani si 10 luni.

- pensie anticipata partiala dupa Februarie 2020 la varsta de 57 ani si 4 luni; stagiul de cotizare pentru pensionare anticipata partiala fiind de peste 32 ani si 10 luni.

Nu va puteti pensiona anticipat fiindcă nu îndepliniti condiţia stagiului complet de cotizare, de 40 ani şi 10 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata babaangi babaangi Buna seara! Sunt in somaj din data de 15 ianuarie 2013. Am lucrat 31 de ani si 2 luni. Luna aceasta implinesc 51 de ani. Daca dupa expirarea termenului de un ... (vezi toată discuția)
Virsta de pensionare ADINABODESCU ADINABODESCU Sunt nascuta pe 22.12.1962.Lucrez din 1981.In luna iulie 1987 am facut intrerupere pentru cresterea celor 2 copii,pina in mai 1989.Apoi am lucrat neintrerupt ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata ghici_2013 ghici_2013 Buna ziua! Va rog un raspuns pentru urmatoarea situatie: Femeie,nascuta octombrie 1962,ani lucrati:29,din care 17 ani gr 1(siderurgie). Intrebare:la ce data ... (vezi toată discuția)