Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Bună ziua,
Am citit un articol pe avoct net .ro în care se spune că vârsta standard dede pensionare ptr.femei este de 59 ani şi 8 luni şi vechime completă de 29 ani şi 4 luni.
Eu pot să mă pensionez anticipat dacă am 51 ani şi 10 luni şi vechime de 33 ani şi 2 luni.
Daca sunteti nascuta in noiembrie 1962,conditiile pentru pensie anticipata,sunt:

-Varsta 57 de ani si 4 luni
-Stagiu total de cotizare de 40 de ani si 11 luni.
Sunt născută în 1961 - 5 noiembrie
Am gresit eu calcul cu 1 an.
Conditii:
Varsta 57 ani si 2 luni
Stagiu 40 de ani si 5 luni
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 2 luni, in ianuarie 2024;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 2 luni, in ianuarie 2019, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 5 luni;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 2 luni, in ianuarie 2019.

3. Ce ati cicti dvs. pe Avocatnet.ro este vorba de femeile nascute in ianuarie - martie 1954 si care se pot pensiona pentru limita de varsta in septembrie - noiembrie 2013, la varsta de 59 de ani si 8 luni.