Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vârstã de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vârstã de pensionare

Bună ziua,
Mă interesează la ce vârstă mă pot pensiona anticipat, fără penalizare având vârsta de 52 ani şi 33 ani vechime în muncă
Vă mulţumesc
nu va puteti pensiona anticipat deoarece nu aveti sragiu inim de cotizare de 35 ani
Daca sunteti femeie spuneti luna si anul nasterii.
data naşterii - 05 -11- 1961

Vă mulţumesc
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 2 luni, in ianuarie 2024;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 2 luni, in ianuarie 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 2 luni, in ianuarie 2019, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 5 luni.
Îmi puteţi spune care este procentul de penalizare.
Vă mulţumesc